Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludowa zabawa przy mazurskiej kuchni

anki
RYDZEWO. Jubileuszowa, piąta już Rydzewska Majówka, cieszyła się tradycyjnie olbrzymim powodzeniem wśród weekendowych gości Wielkich Jezior Mazurskich. Wśród jarmarcznej ekspozycji staroci i rękodzieła artystycznego nad brzegiem Jeziora Bocznego krążyły tłumy zaaferowanych turystów, którym ze sceny na wodzie przygrywały pięknie ludowe kapele.

W tym roku w konkursie muzycznych zespołów ludowych wzięło udział czternaście kapel, w tym dwa zespoły z Kaliningradu. Konkursowe jury, pod przewodnictwem Marioli Tafil, przewodniczącej Rady Gminy Miłki, miało duży problem z wytypowaniem zwycięzcy.
Ze względu na wysoki poziom wszystkich wykonawców zdecydowano się w końcu nie przyznawać nagród, tylko równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je: zespół Zarjana z Kaliningradu, Dybzaki z Gietrzwałdu, kapela dziecięca Niezapominajka i kapela cymbalistów Wilniuki ze Stradun, kapela rodzinna Racisów i kapela rodzinna Bałdygów z Mazuchówki oraz żeński zespół Orzyszanki z Orzysza.
Z mazurskiej spiżarni
Ale uczestnicy Rydzewskiej Majówki mogli się pokrzepić nie tylko na duchu. Wymyślne produkty kulinarne prezentowało kilkunastu mistrzów i mistrzyń mazurskiej kuchni. W trzech kategoriach: wypieków, przystawek i nalewek, rozegrano kulinarny konkurs. W pierwszej kategorii zdecydowanie zwyciężyła Cecylia Buczyńska-Buza z Gołdapi, serwująca majówkowiczom smakowite rogaliki z sezamem i wiórkami kokosowymi. Drugie miejsce zajął placek drożdżowy pani Haliny Skrzypkowskiej, a trzecie - chleb żytni pełnoziarnisty z piekarni w Wydminach. W kategorii przystawek bezkonkurencyjna była ryba w piwie z warzywami, którą przygotowała pani Nadzieja Pachucka z Miłek. Drugie miejsce zajęła Marzena Trzebiatowska z Paprotek, a na trzecim miejscu znów zabłysnęła Cecylia Buczyńska-Buza ze smalcem ze skwarkami z podgardla.
Nalewki z pigwy i bzu
Największy problem jury, pod przewodnictwem Mirosława Sochackiego z Radia Olsztyn, miało przy wyborze nalewek. Ostatecznie Krystynę Lewończyk z Zalca uhonorowano pierwszą nagrodą za dwie nalewki - z pigwy i czarnego bzu. Drugie miejsce zajął Romuald Buza z Gołdapi za domowe wino Sama Natura, a trzecie - Marek Balcerzak z Rydzewa za nalewkę Dereń. Swoją nagrodę przyznała też publiczność. Rydzewskim majówkowiczom najbardziej smakowała rolada z płoci z indykiem, przyrządzona przez Nadzieję Pachucką z Miłek.
- Pomimo kapryśnej pogody jubileuszowa Rydzewska Majówka udała się - mówi Ewa Węsławowicz z Gminnego Ośrodka Kultury w Miłkach. - Goście dopisali i chyba wyjechali zadowoleni oraz pokrzepieni, zarówno na duchu, jak i na ciele. Myślimy już o przyszłym roku i jeszcze większym uatrakcyjnieniu naszej imprezy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna