Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mają pomysł. Liczą na Unię

Karolina Łubnicka, KPB [email protected]
Państwo Leńczuk chcą zainwestować w energię odnawialną, ale bez unijnego wsparcia nie dadzą rady
Państwo Leńczuk chcą zainwestować w energię odnawialną, ale bez unijnego wsparcia nie dadzą rady
Urzędnicy podpowiadają jak zdobyć unijną dotację.

RPO - co to jest?

RPO - co to jest?

Regionalny Program Operacyjny - celem programu jest stworzenie nowych możliwości rozwoju dla mieszkańców województwa. Można jeszcze starać się o dofinansowanie na rozwój: infrastruktury laboratoryjnej oraz badań i rozwoju, e-usług oraz inwestycji w urządzenia i maszyny, obiektów noclegowych oraz infrastruktury turystycznej, odnawialnych źródeł energii, a także sieci szerokopasmowych oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych w ochronie zdrowia. Więcej info: rpowp.wrotapodlasia.pl/

Ponad 30 przedsiębiorców wzięło udział w piątkowych Mobilnych Konsultacjach. Tylko do końca roku mogą starać się o dotację z UE.

Tylko w tym roku podpisaliśmy aż 924 umowy na różnego rodzaju projekty z unijnym dofinansowaniem - informuje Iga Głowacka z Departamentu Zarządzania RPO Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. - Łączna kwota przekazanych bezzwrotnych dotacji wyniosła ponad 2 mld złotych.

Warto podkreślić, że unijne wsparcie cieszy się ogromną popularnością. Tym bardziej, że ten rok jest ostatnim, gdy można zdobyć bezzwrotną dotację. Dlatego przedsiębiorcy robią wiele, by napisać jak najlepszy wniosek. Niejeden decyduje się na pomoc specjalizujących się w tym firm.

(Nie)łatwe pieniądze
Tak zrobił Jan Leńczuk, który chce zainwestować w odnawialne źródła energii.

- Formalności związane z konkursem okazały się na tyle kłopotliwe, że zdecydowałem się na profesjonalną firmę, która sporządziła dla mnie projekt - przyznaje przedsiębiorca. - Przede wszystkim zależało mi na tym, żeby mój wniosek był poprawnie wypełniony i został jak najlepiej oceniony. Od tego zależy przyznanie dotacji - dodaje.

Według przedsiębiorcy wiele instytucji rzuca kłody pod nogi i potrafi zgasić nawet największych zapaleńców.

- Większość urzędników zamiast pomagać tylko wprowadza w błąd - skarży się Leńczuk. - Często są niedoinformowani i nie potrafią pomóc.

Dlatego takie spotkania jak to piątkowe w łomżyńskim magistracie są niezbędne.
- Urzędnicy w bardzo prosty i przystępny sposób wyjaśnili nam wiele wątpliwości - dodaje Renata Leńczuk, żona przedsiębiorcy. - Chętnie odpowiadali na wszystkie pytania.

Im później, tym gorzej
A tych nie brakowało, bo wielu chce wykorzystać ostatnią szansę na otrzymanie bezzwrotnej unijnej dotacji. W przyszłym roku Unia zaoferuje finansowe wsparcie, ale już tylko w formie pożyczki.

- Warto skorzystać z tej ostatniej szansy - zachęca Iga Głowacka. - Zakończyliśmy już dwa konkursy, a obecnie trwają nabory do kolejnych pięciu. Natomiast do końca roku zostaną ogłoszone jeszcze cztery.
Formalności związane z rozstrzygnięciem konkursów mogą potrwać nawet pół roku.

- Najwięcej czasu zajmuje sprawdzanie zgodności zgłoszonego projektu z regulaminem konkursu, co najczęściej trwa od czterech do sześciu miesięcy - informuje Głowacka.

Jednak długi okres oczekiwania może zrekompensować kwota dofinansowania, bo bezzwrotna dotacja może sięgać nawet 85 proc. kosztów inwestycji.

Podobne spotkania odbędą się jeszcze dziś w Bielsku Podlaskim i jutro w Suwałkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna