Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maria Kaczyńska. Wspomnienie: Pierwsza Dama całym sercem

Urszula Bisz
Maria Kaczyńska
Maria Kaczyńska Wikipedia
Nie miała własnej fundacji, lecz patronowała organizacjom charytatywnym. Pierwsza Dama Maria Kaczyńska wspierała swoim autorytetem środowiska artystyczne oraz czynnie uczestniczyła w akcjach prozdrowotnych.

Życiorys

Życiorys

Maria Kaczyńska, Małżonka prezydenta RP, Pierwsza Dama urodziła się 21 sierpnia 1943 w Machowie. Była córką Lidii i Czesława Mackiewiczów. Jej rodzina przybyła na teren dzisiejszej Polski z Wilna. Studiowała w Sopocie na Wydziale Transportu Morskiego Wyższej Szkoły Ekonomicznej, a po uzyskaniu dyplomu rozpoczęła pracę w Instytucie Morskim. W 1978 r. wyszła za mąż za Lecha Kaczyńskiego. W 1980 r. urodziła córkę Martę. Po długim urlopie macierzyńskim nie wróciła już do pracy zawodowej. W latach 80. zajmowała się wychowaniem córki, tłumaczeniami z języka angielskiego i francuskiego, lekcjami oraz wspomaganiem męża w działalności opozycyjnej i podziem-nej. Patronowała organizacjom charytatywnym. Interesowała się sztuką. Ceniła sobie życie rodzinne. Bardzo lubiła spędzać czas ze swoimi wnuczkami.

Bycie prezydentową zmieniło moje życie. Bardziej, niż mi się wcześniej wydawało - powiedziała Maria Kaczyńska w ostatnim wywiadzie, który udzieliła "Wprost" dwa dni przed tragedią. - Mimo ceny, jaką musiałam zapłacić, nie żałuję tych lat. Miałam przecież do zrobienia tyle ciekawych, pożytecznych spraw.
Faktycznie, mimo obaw, że nie będzie wyrazistą prezydentową zrobiła dla nas - Polaków bardzo dużo, jednocześnie bardzo ocieplając wizerunek swego męża.

Od 2005 r., gdy zamieszkała w Pałacu Prezydenckim, odgrywała aktywną rolę, szczególnie w działalności charytatywnej.

W 2007 r. uczestniczyła m.in. w otwarciu Domu Polskiego w Petersburgu wraz z Ludmiłą Putin, żoną ówczesnego prezydenta, dziś premiera Rosji. Reprezentowała Polskę na forum UNICEF oraz działała na rzecz Centrum Zdrowia Dziecka. W 2008 r. podpisała apel o niezmienianie zapisów ustawy antyaborcyjnej, czym naraziła się na atak ze strony skrajnych sił politycznych. W 2009 r. uczestniczyła w Kongresie Kobiet Polskich.

Została uhonorowana orderem "Ambasadora Rozwoju Profilaktyki Zdrowia w Polsce 2009", a także Bursztynową Różą - wyróżnieniem przyznawanym w uznaniu za działalność charytatywną. Otrzymała tytuł honorowego Przyjaciela Palestyńskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Zainaugurowała ogólnopolską akcję walki z rakiem.

- W Polsce wciąż za mało osób zgłasza się na badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka - podkreślała Pierwsza Dama w lutym 2009 r. - Apeluję i będę apelować, by badania takie, jak cytologia i mammografia zostały wpisane na listę badań obowiązkowych.

Maria Kaczyńska zwróciła również uwagę na to, że nowotwory dotykają także mężczyzn, którzy problem nowotworu bagatelizują i wstydzą się badań prostaty.

Osoby, które Ją znały, zawsze podkreślały Jej ciepło, inteligencję i poczucie humoru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna