MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marne szanse na staż

Adam Sobolewski
- Staż i przygotowanie zawodowe to dla mnie praktycznie jedyna szansa wejścia na rynek pracy - mówi Marta Chmielewska.
- Staż i przygotowanie zawodowe to dla mnie praktycznie jedyna szansa wejścia na rynek pracy - mówi Marta Chmielewska.
Ełk. Ciężko jest w Ełku znaleźć pierwszą pracę. Wiedzą o tym młodzi ludzie, którzy starają się o staż.

Chociaż liczba bezrobotnych w Ełku z roku na rok maleje, dla wielu młodych osób odnalezienie się na rynku pracy jest wciąż bardzo trudne.

Doświadczenie i rozmowa kwalifikacyjna
Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Ełku na koniec czerwca tego roku bez pracy pozostawało 1011 osób w wieku od 18 do 24 lat. Połowa z nich to mieszkańcy wsi. Więcej bezrobotnych, bo aż 1475, było wśród osób od 25 do 34 lat. Często jedyną szansą na zatrudnienie jest dla nich zdobycie stażu lub przygotowania zawodowego. Zarobki to 670 zł na rękę miesięcznie.

- Na stażu można pokazać szefowi, że jesteśmy dobrym pracownikiem i on wtedy zatrudni nas na stałe - mówi ełczanka Marta Chmielewska.

W walce o staż piętrzą się jednak przeszkody.

- Tych miejsc jest za mało - mówi Krzysztof z Ełku, absolwent Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na kierunku administracja. - Szczególnie różnorakie urzędy stały się miejscem, gdzie ciężko się dostać. Widocznie duże znaczenie ma wcześniejsze doświadczenie oraz to jak wypadniemy na rozmowie kwalifikacyjnej.

Mają swych faworytów
Prawo do stażu mają osoby, które nie ukończyły 25 lat. Dla pracodawców to bardzo wygodna forma zatrudnienia, gdyż za stażystę płaci urząd pracy.

- Wciąż obserwujemy niesłabnące zainteresowanie stażami ze strony pracodawców, praktycznie ze wszystkich branż - mówi Dariusz Kuprewicz, szef Powiatowego Urzędu Pracy w Ełku. - Bardzo często jest tak, że szef firmy ma już upatrzonego pracownika, którego widzi u siebie w zakładzie. Jeśli tak nie jest, wysyłamy do firmy kilku kandydatów.

- I wtedy najpewniejszą rękojmią zdobycia upragnionego stażu i stabilizacji finansowej jest doświadczenie - mówi Krzysztof.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna