Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na plaży miejskiej Jarmark Św. Brunona. Dla oka, ucha i podniebienia

Paweł Tomkiewicz [email protected]
Podczas jarmarku będzie można kupić regionalne przysmaki m.in. wiejski chleb, smalec czy miód.
Podczas jarmarku będzie można kupić regionalne przysmaki m.in. wiejski chleb, smalec czy miód. gizycko.pl
W kiermaszu weźmie udział ponad 50 wystawców, a na scenie wystąpi 170 artystów ludowych.

Sery, miody i wiejskie chleby to tylko część przysmaków jakich będziemy mogli spróbować podczas Jarmarku Św. Brunona w Giżycku. Jego początek już w sobotę o godzinie 10 na plaży miejskiej.
Jak co roku w Giżycku odbędzie się Jarmark Św. Brunona. Ta impreza folklorystyczna połączona z kiermaszem rozmaitości ma już kilkunastoletnią tradycję.

- Św. Brunon to postać nietuzinkowa - biskup, misjonarz, zakonnik, ale też pisarz i polityk-dyplomata. Niewątpliwie zasługuje na uznanie i pamięć współczesnych - przekonują władze Giżycka.
W tym roku na jarmarku zaprezentuje się ponad 50 wystawców z rękodziełem artystycznym oraz swojskimi wyrobami. Każdy, kto przyjdzie w sobotę na plażę miejską, będzie mógł kupić m.in. wyroby z drewna, skóry, wikliny czy ceramiki.

W jarmarku wezmą też udział producenci tradycyjnej regionalnej żywności. Będzie można posmakować i kupić miody, sery, wiejski chleb, smalec czy pierogi. To wyjątkowa okazja na bliższe poznanie regionalnych tradycji, nie tylko dla turystów, ale także dla mieszkańców.

Jednak to nie wszystkie atrakcje sobotniej imprezy. Na scenie na plaży miejskiej wystąpi też 170 artystów ludowych. Po godzinie 14 rozpocznie się bowiem II Przegląd Kapel i Zespołów Folklorystycznych.

- Nowością w tym roku będzie wspólna plenerowa potańcówka. Około godzinie 19, na zakończenie jarmarku, będziemy się uczyć tańców tradycyjnych - zachęcają giżycczanie.
Organizatorem Jarmarku Św. Brunona jest Giżyckie Centrum Kultury.

Św. Brunon z Kwerfurtu

Brunon z Kwerfurtu to święty z końca X i początków XI wieku. Był bliskim przyjacielem króla Bolesława I Chrobrego. Razem z 18 towarzyszami zginął podczas misji chrystianizacyjnej w kraju pogańskich Prusów. Święty Brunon był biografem i naśladowcą patrona chrześcijańskiej Polski - św. Wojciecha. W 2009 roku na wzgórzu Św. Brunona w Giżycku odbyły się uroczyste obchody 1000-lecia jego męczeńskiej śmierci. Oprócz duchownych i przedstawicieli władz m.in. z Polski i Niemiec, w mszy wzięło udział ponad 27 tys. pielgrzymów. Św. Brunon jest również jednym z patronów diecezji ełckiej.
============pagina_strona(5201669)============

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna