W ramach zazieleniania za obszary proekologiczne (EFA) uznaje się m. in. obszary utworzone poprzez wysianie mieszanki składającej się co najmniej z dwóch gatunków roślin. Zaliczają sie do nich:
- zboża,
- oleiste,
- pastewne,
- bobowate drobnonasienne,
- bobowate grubonasienne,
- miododajne – z wyłączeniem mieszanki złożonej wyłącznie z gatunków zbóż.
Co ważne, mieszanek tych nie utrzymuje się jako uprawy w plonie głównym w roku następującym po roku jej wysiania.
Kiedy trzeba wysiać mieszankę?
- od 1 lipca do 20 sierpnia i utrzymywać co najmniej do 1 października – w przypadku międzyplonu ścierniskowego albo
- od 1 lipca do 1 października i utrzymywać co najmniej do 15 lutego – w przypadku międzyplonu ozimego.
Przeszkodą na drodze do realizacji tego wymogu w ramach zazieleniania, moda stanąć warunki agrometeorologiczne. W przypadku, gdy rolnik nie może wysiać międzyplonu ścierniskowego do 20 sierpnia, rozwiązanie znajdzie w postaci zmiany elementu proekologicznego, który zadeklarował we wniosku o płatność na inny obszar proekologiczny, np. na międzyplon ozimy, wyjaśnia ministerstwo rolnictwa. Co wiecej, gospodarz może również zmienić gatunek roślin wysiewanych w mieszankach jako międzyplon lub zmienić działkę, na której będzie utrzymywany międzyplon deklarowany jako EFA.
Takie zmiany są obwarowane pewnymi warunkami:
- procent powierzchni zadeklarowanej jako EFA po zmianie nie jest wyższy niż we wniosku o przyznanie płatności na 2016 r. (np. jeśli beneficjent zadeklarował 5% EFA, zmiana jest możliwa do osiągnięcia 5%);
- dotyczą działek będących w posiadaniu rolnika, zadeklarowanych przez niego we wniosku o przyznanie płatności za 2016 r.
Wprowadzane zmiany należy zgłosić kierownikowi biura powiatowego ARiMR, co pozwoli "dostsosować wniosek o przyznanie płatności do nowej sytuacji; zmiana nie będzie skutkowała nałożeniem kar administracyjnych związanych ze złożeniem zmiany po terminie lub niezrealizowaniem praktyki utrzymania obszarów proekologicznych".
Innym rozwiązaniem w sytuacji, gdy wysiew nie jest możliwy w terminie, a rolnik ma w swoim gospodarstwie więcej obszarów EFA, niż wymagane 5%, to w przypadku kontroli na miejscu, może wskazać inne elementy EFA w gospodarstwie. Chodzi o te, których nie zadeklarował we wniosku o płatność na 2016 r. To skompensuje nieobsianą powierzchnię międzyplonu.
Za niewypełnienie wymogu utrzymania obszarów proekologicznych, czyli np. brak międzyplonu w określonym terminie, na rolnika może zostać nałożona sankcja w postaci pomniejszenia płatności.
Resort rolnictwa jednocześnie przypomina: "Gdy składający wniosek nie jest w stanie spełnić kryteriów kwalifikowalności lub innych obowiązków w wyniku działania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności, zachowuje on prawo do wsparcia w odniesieniu do obszaru, który był kwalifikowalny w chwili wystąpienia siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności".
Źródło: minrol.gov.pl
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?