Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nietrzymanie moczu to problem, z którym się zmaga wiele Polek

Agnieszka Zalewska [email protected]
Ćwicząc mięśnie Kegla mamy szansę ograniczyć mimowolne wyciekanie moczu podczas kaszlu czy śmiechu.
Ćwicząc mięśnie Kegla mamy szansę ograniczyć mimowolne wyciekanie moczu podczas kaszlu czy śmiechu.
Większość osób wstydzi się o tym mówić, nawet z lekarzem. Cierpią, bo nie szukają pomocy. A przecież NTM można skutecznie leczyć. Wystarczy, ćwiczyć mięśnie brzucha.

Nietrzymanie moczu jest określane jako niekontrolowany wyciek moczu w trakcie wykonywania czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha. NTM to objaw nieprawidłowej pracy dolnych dróg moczowych, czyli pęcherza, zwieracza i cewki moczowej. Choroba może być wywołana przez infekcje układu moczowego, kamicę, osłabienie cewki moczowej, obniżenie pęcherza, zwiotczenie mięśni miednicy, otyłość i zaparcia. Bywa też konsekwencją zaburzeń hormonalnych, operacji urologicznych, chorób układu nerwowego, stosowania niektórych leków.

Dodatkowo w przypadku kobiet NTM bywa skutkiem przebytych porodów i operacji ginekologicznych. W efekcie mięśnie tracą elastyczność i nie zamykają wystarczająco szczelnie ujścia pęcherza. Mocz zaczyna wyciekać wbrew naszej woli. Gdy do niekontrolowanego oddawania moczu dochodzi podczas kichania, śmiechu, szybkiego marszu, wchodzenia po schodach czy schylania się, mówimy o wysiłkowym nietrzymaniu moczu.

- Do występowania nietrzymania moczu mogą przyczynić się takie czynniki, jak nadwaga, palenie papierosów czy też nadmierna ilość kofeiny w organizmie - tłumaczy doc. Piotr Radziszewski z Katedry i Kliniki Urologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynator kampanii CoreWellness - wewnętrzna siła. - Dlatego, gdy zaobserwujemy pierwsze objawy NTM, warto zastanowić się, czy prowadzony przez nas styl życia nie jest szkodliwy i co możemy zrobić, by go zmienić.

Zmień dietę
Na tę dolegliwość szczególnie narażone są osoby z nadwagą.
- Zbyt duży ciężar ciała może powodować obciążenie mięśni brzusznych i mięśni dna miednicy - mówi lekarz. - Dlatego starajmy się kontrolować masę ciała. Dzięki odpowiedniej diecie w połączeniu z umiarkowanym wysiłkiem fizycznym łatwiej będzie pozbyć się zbędnych kilogramów, a przy tym nie dopuścić do przeciążenia mięśni dna miednicy.

Wypijanie zbyt dużej ilości niektórych płynów może także doprowadzić do występowania NTM.
- Alkohol oraz napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa czy herbata, mają działanie moczopędne i mogą przy tym podrażniać pęcherz moczowy - wyjaśnia lekarz. - Dlatego radzę ograniczyć kawę do dwóch filiżanek, a herbatę do maksimum czterech kubków dziennie. Również napoje gazowane negatywnie działają na pęcherz.

Nietrzymanie moczu może się pojawić w sytuacji, gdy kaszlemy lub kichamy. Szczególnie narażone są na te dolegliwości osoby, które palą tytoń. Dym papierosowy drażni drogi oddechowe palaczy przez co wywołuje częsty, silny i uporczywy kaszel. Dlatego warto całkowicie rozstać się z nałogiem. Odczujemy wówczas także inne korzyści, jak ogólna poprawa samopoczucia, zdrowia i kondycji fizycznej naszego organizmu.

Wyćwicz Kegla
Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed nietrzymaniem moczu, jest regularne ćwiczenie mięśnia Kegla, który utrzymuje pęcherz we właściwym miejscu i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie narządu.

- Wielu moim pacjentkom zalecam ćwiczenia mięśni dna miednicy jako jeden z elementów profilaktyki i leczenia NTM - mówi Piotr Radziszewski. - Zwykle już po dwóch miesiącach regularnych ćwiczeń nabierają one nawyku kontroli mięśni dna miednicy i zaczynają radzić sobie z mimowolnym popuszczaniem. Systematyczne ćwiczenie powinno być nawykiem każdej kobiety.

Ćwiczyć można wszędzie: siedząc przy biurku, czekając na zmianę świateł, jadąc autobusem.

Jak to robić? Należy tak zaciskać mięśnie, jakbyśmy chcieli zatrzymać strumień moczu. Mięsień Kegla można trenować także w toalecie. Polega to na przerwaniu oddawania moczu przez nagłe zaciśnięcie mięśni i rozluźnienie ich dopiero po kilku sekundach. Wystarczy to robić trzy razy dziennie po dziesięć razy.

Ćwiczenia Kegla powinni mieć we krwi wszyscy, nawet osoby, którym obecnie nic nie dolega. Dodatkową zachętą niech będzie fakt, że taki trening modeluje płaski brzuch.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna