MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe dane GUS o przeciętnym wynagrodzeniu w Polsce. Pensje rosną szybciej od cen. Ile Polacy zarabiali w listopadzie 2023 roku?

GUS w środowym komunikacie poinformował, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2023 r. wyniosło 7670,19 zł brutto. To o 11,8 proc. więcej niż w listopadzie ubiegłego roku.
GUS w środowym komunikacie poinformował, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2023 r. wyniosło 7670,19 zł brutto. To o 11,8 proc. więcej niż w listopadzie ubiegłego roku. mikelebakhur / 123rf.com
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2023 r. w porównaniu z listopadem 2022 r. wzrosło nominalnie o 11,8 % i wyniosło 7670,19 zł brutto - poinformował GUS. Warto również podkreślić, że względem wcześniejszego miesiąca, czyli października, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło o 1,7 procent.

Przeciętne wynagrodzenie - dane GUS za październik

GUS w środowym komunikacie poinformował, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2023 r. wyniosło 7670,19 zł brutto. To o 11,8 proc. więcej niż w listopadzie ubiegłego roku.

Jeszcze w październiku było to 7544,98 zł brutto.

Wzrost ten spowodowany był m.in. wypłatami premii kwartalnych, rocznych i świątecznych, nagród rocznych oraz nagród z okazji Dnia Górnika, które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń" - napisał GUS.

Dane te nie obejmują m.in.

  • edukacji,
  • administracji publicznej,
  • pomocy społecznej,
  • opieki zdrowotnej.

Zdaniem mBank Reserach rynku pracy widać stabilizację. Dotyczy ona zatrudnienia oraz wzrostów płac.

- Co prawda wskaźniki roczne obniżyły się, ale potencjał do dalszej redukcji jest ograniczony. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw przestało spadać. Przypomnijmy, że cała gospodarka wygląda lepiej - napisali analitycy z mBank Reserach.

Jak podkreślają, płace nawet wyłączając sektory bardzo podatne na premie i dodatki, rosną w tempie spójnym z dynamikami dwucyfrowymi.

- Na to należy nałożyć podwyżki płacy minimalnej, podwyżki dla nauczycieli i w budżetówce od stycznia. Szykuje się kolejny rok, w którym wynagrodzenia w gospodarce narodowej grubo przekroczą 10% - napisali analitycy.

Największy nominalny wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w stosunku do poprzedniego miesiąca wystąpił w sekcji Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 27,2%). Najwyższą wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w listopadzie 2023 r. podobnie jak w ubiegłym miesiącu odnotowano w sekcji Górnictwo i wydobywanie (16688,36 zł), a najniższą w sekcji Zakwaterowanie i gastronomia (5444,54 zł).

Ile wynosi przeciętne zatrudnienie w Polsce?

Według danych GUS przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2023 r. wyniosło 6494,0 tys. etatów.

Natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2023 r. osiągnęło poziom 7670,19 zł brutto (+11,8% r/r). Dane dotyczą podmiotów z sektora przedsiębiorstw o liczbie pracujących 10 i więcej osób w wybranych rodzajach działalności PKD 2007.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe dane GUS o przeciętnym wynagrodzeniu w Polsce. Pensje rosną szybciej od cen. Ile Polacy zarabiali w listopadzie 2023 roku? - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna