Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny sprzęt przekazany szpitalowi w Łomży. To tomograf oraz aparat do biopsji

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Spotkanie w sprawie inwestycji w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży.
Spotkanie w sprawie inwestycji w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Kamil Timoszuk
We wtorek 25 lipca odbyło się spotkanie władz województwa z władzami szpitala w Łomży. Podczas spotkania przekazany został nowoczesny sprzęt, który poprawi diagnostykę. Szpital otrzymał nowoczesny tomograf komputerowy oraz aparat do biopsji.

Dofinansowanie na doposażenie oddziału urologicznego

We wtorkowym spotkaniu udział wzięli wicemarszałek województwa Marek Olbryś, członek zarządu Marek Malinowski, dyrektor szpitala Jarosław Pokoleńczuk, koordynator Zakładu Diagnostyki Obrazowej Bożena Chojnowska oraz koordynator Urologii Marek Załęski.

Bardzo się cieszę, że kierownictwo łomżyńskiego szpitala i poszczególnych oddziałów tak wielką wagę przykłada do diagnostyki. To klucz do sukcesu terapii. Musimy utrzymać wysoką jakość leczenia, sięgając po najnowocześniejsze urządzenia diagnostyczne. Dziękuję dyrektorowi szpitala i jego współpracownikom za skuteczne poszukiwanie także innych niż „marszałkowskie” funduszy krajowych i zagranicznych. Życzę, by poziom zadowolenie pacjentów stale rósł - mówił wicemarszałek Marek Olbryś.

Podczas spotkania przekazano sprzęt medyczny do zabiegów urologicznych. Aparat do biopsji fuzyjnej już funkcjonuje.

Rak prostaty to najczęstszy nowotwór wśród mężczyzn. Czasem jest łatwy, a czasem trudny do stwierdzenia, zwłaszcza w pierwszej fazie, gdy jest większa szansa na leczenie. Ten nowy sprzęt to takie niezwyczajne USG, które pozwoli nam na nakładanie obrazu rezonansu i właśnie USG i precyzyjniejsze wyszukiwanie miejsc do przeprowadzenia biopsji – informował koordynator urologii Marek Załęski.

Co roku widoczny jest trend wzrostowy zachorowań na tę chorobę.

Pion Urologii Szpitala Wojewódzkiego w Łomży wykonuje około 350-400 badań biopsji przezodbytniczej rocznie . Co roku wzrasta ilość tych badań. Rozpoznanie histologiczne jest niezbędne do kwalifikacji chorych do leczenia radykalnego raka prostaty- metodami zabiegowymi - informuje Jolanta Gryc pełnomocnik dyrektora szpitala ds. Jakości i Akredytacji.

Wykorzystanie aparatu do biopsji fuzyjnej przyczyni się do pewniejszej i obarczonej mniejszym ryzykiem powikłań diagnostyki raka stercza. Ze względu na większą skuteczność biopsji, w porównaniu do biopsji pobieranych w sposób standardowy. Jest to w tej chwili jedna z nowszych i uznana za bardzo przydatną metodę diagnostyki raka stercza. Nowoczesna aparatura kosztowała 755 989,20 zł, z czego dotacja z budżetu województwa wyniosła 748 429,31 zł.

Nowy tomograf oraz przebudowa oddziału zakaźnego

Dotychczasowy tomograf w Łomży liczył sobie już ponad 10 lat. Działał, ale dokładność jego wskazań nie była już dobra. Szacowana kwota realizacji zadania wzrosła na dzień dzisiejszy o 2 126 751 zł. Nowy tomograf pracuje już od 3 lipca, natomiast przebudowa oddziału jest w trakcie realizacji.

Nowy tomograf to aparat 64 rzędowy, umożliwiający uzyskanie 128 warstw w czasie jednego pełnego obrotu lampa – detektor, co zapewnia szybszą diagnostykę pacjentów w porównaniu z poprzednim tomografem komputerowym. Poprzedni aparat był 32 rzędowy - przekazuje Jolanta Gryc.

Aparat wyposażony w specjalny tryb akwizycji zmniejszający dawkę promieniowania nad organami które są na nie szczególnie wrażliwe.

Nowy tomograf posiada wiele nowoczesnych rozwiązań umożliwiających dokładną ocenę narządów wewnętrznych, np. zaawansowaną analizę miąższu płuc wspomagającą diagnostykę COVID 19. Aparat pracuje całą dobę, w ciągu której wykonujemy ponad 30 badań - wyjaśnia pełnomocnik ds. Jakości i Akredytacji.

Na zakup tomografu oraz przebudowę oddziału szpital otrzymał z Ministerstwa Zdrowa dofinansowanie w kwocie 7 852 188, 34 zł

Zobacz też:Trzecie ognisko rzekomego pomoru drobiu na terenie powiatu białostockiego. Hodowcy drobiu obawiają się kolejnych ognisk

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna