Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza pilotażowe połączenie kolejowe Białystok-Ostrołęka. Coraz bliżej remontu drogi wojewódzkiej Łomża-Mężenin

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Planom inwestycyjnym i pojawiającym się problemom poświęcone było w piątek 26 stycznia spotkanie w Starostwie Powiatowym w Łomży, w którym udział wziął m. in. wicemarszałek Marek Olbryś.
Planom inwestycyjnym i pojawiającym się problemom poświęcone było w piątek 26 stycznia spotkanie w Starostwie Powiatowym w Łomży, w którym udział wziął m. in. wicemarszałek Marek Olbryś. UMWP/Maciej Gryguc
W marcu ma wystartować pilotażowe połączenie kolejowe Ostrołęka-Łapy-Białystok. Łącznie dziennie kursować mają dwie pary pociągów. Dodatkowo podczas spotkania z samorządowcami z powiatu łomżyńskiego wicemarszałek województwa Marek Olbryś poinformował, że droga wojewódzka 679 Łomża - Mężenin będzie miała zapewnione dofinansowanie.

Połączenie Ostrołęka-Białystok ma wystartować 18 marca. Uruchomienie linii zapowiedział w rozmowie z portalem mylomza.pl wicemarszałek Marek Olbryś. Ma to być pilotaż, który pozwoli przyzwyczaić do takiego połączenia oraz określić zainteresowanie. Przypomnijmy, że w ramach programu "Kolej+" powstanie lub odtworzone zostanie siedem przystanków. Pociągi mają jeździć z prędkością 120 km/h. Czas podróży z Łomży do Białegostoku ma wynieść 95 minut. Połączenie zostanie zrealizowane poprzez rewitalizację linii kolejowej nr 49 Łomża – Śniadowo oraz odbudowę infrastruktury obsługi pasażerskiej na linii nr 36 na odcinku Śniadowo – Łapy. Cała inwestycja warta jest 430 mln zł, a samorząd musi pokryć 15 proc. wartości tego przedsięwzięcia, czyli ponad 64 mln zł. Kwota ta została rozłożona na lata 2024-2029, kiedy będzie faktycznie realizowana ta inwestycja.

Realizacją pilotażowego połączenia zajmie się POLREGIO. Pociąg rano będzie wyruszał z Białegostoku do Ostrołęki, a następnie wracał. Popołudniowe połączenie ma być realizowane w podobny sposób. Szynobus ma zatrzymywać się m.in. w Łapach, Sokołach, Kuleszach Kościelnych, Kołakach Kościelnych, Śniadowie a także Kurpiach Dworskich.

Podczas spotkania z samorządowcami z powiatu łomżyńskiego wicemarszałek poinformował, że Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała listę projektów z „Polski Wschodniej" wybranych do dofinansowania. Na drugim miejscu jest tam droga wojewódzka 679 Łomża - Mężenin (dofinansowanie ponad 253 miliony złotych), a na piątym drogi 687 i 688 w rejonie Zalewu Siemianówka (także ponad 253 miliony). W obu przypadkach oznacza to w praktyce realizację inwestycji.

To taka wisienka na torcie naszych wieloletnich starań i kolejny krok do wypełnienia obietnic sprzed kilku lat. Do połowy lutego powinno być możliwe przekazanie wykonawcy placu budowy dogi Łomża - Mężenin, czyli najkrótszej trasy z Łomży czy Ostrołęki do Białegostoku. To zadanie na dwa lata. Myślę też, że realna jest perspektywa, że kolejnych pięć lat pozwoli na wyremontowanie wszystkich dróg wojewódzkich w regionie - dodał Marek Olbryś.

Wicemarszałkowi Markowi Olbrysiowi towarzyszyli podczas spotkania dyrektorzy: Zbigniew Piotrowski z Departamentu Infrastruktury i Transportu UMWP oraz Mariusz Nahajewski z Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich ze współpracownikami.

Przybyło nam dróg wojewódzkich, ponieważ w związku z budową S61 zmieniany jest status kolejnych odcinków dróg krajowych na wojewódzkie. Najnowsze to fragment drogi 63 od Starej Łomży w stronę Zambrowa oraz 61 między Łomżą a Ostrołęką. To oznacza więcej pracy i wydatków związanych z ich zimowym i całorocznym utrzymaniem - mówił Mariusz Nahajewski.

Poinformował też m. in. o przygotowaniach do prac remontowych i inwestycyjnych między Łomżą a Śniadowem oraz budowy ścieżki rowerowej od Nowogrodu w kierunku granicy z województwem mazowieckim. Zapowiedział budowę nowej bazy PZDW w Łomży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna