Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O każdej awarii powiadomi SMS

Katarzyna Patalan-Brzostowska
Po modernizacji hydrofornia będzie w pełni zautomatyzowana. Nad jej poprawną pracą będą czuwały komputery, a wszelkie zmiany w systemie będzie można wprowadzać z dowolnego miejsca.
Po modernizacji hydrofornia będzie w pełni zautomatyzowana. Nad jej poprawną pracą będą czuwały komputery, a wszelkie zmiany w systemie będzie można wprowadzać z dowolnego miejsca.
Modernizacja hydroforni w Zabielu pochłonie 1 mln 700 tys. zł

Woda w każdej wsi

Woda w każdej wsi

Przebudowa i modernizacja hydroforni w Zabielu pozwoli na zwodociągowanie wszystkich wsi w gminie Kolno. Trwają prace nad dokumentacją techniczną na budowę wodociągu we wsiach: Borkowo, Kolonia, Wincenta, Kozioł, Górszczyzna, Waszki, Kolomagi i Gietki. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku woda w kranach popłynęła w 11 miejscowościach, to 33 km wodociągu z 194 przyłączami.

tacja uzdatniania w Zabielu będzie jedną z najnowocześniejszych w regionie. Dzięki niej każdy mieszkaniec gminy będzie miał wodę w kranie.

Nowoczesna hydrofornia w Zabieli w ciągu godziny przepompuje 60 metrów sześciennych wody. Dzięki tak dużej wydajności będzie mogła obsłużyć wodociągi, które już za dwa lata zostaną wybudowane w ostatnich wsiach, w których mieszkańcy wciąż czerpią wodę ze studni.

Remont to konieczność

Hydrofornia w Zabielu została zbudowana w latach 70-tych minionego stulecia. Jest przestarzała i bez remontu nie byłaby w stanie "obsłużyć" kolejnych kilometrów wodociągu.

- Ta inwestycja jest dla nas bardzo ważna, bo bez niej nie moglibyśmy ruszyć z dalszą rozbudową wodociągów w gminie - podkreśla Tadeusz Klama, wójt gminy Kolno. - Na ten cel udało nam się pozyskać dotację ze środków Unii Europejskiej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Wójt podpisał już umowę z wykonawcą inwestycji firmą Aqua Tech z Pruszcza Gdańskiego.

Nowoczesne technologie

W ramach inwestycji stary budynek będzie przebudowany, zostanie wymieniona stolarka okienna i drzwiowa. Zostaną wybudowane dwa zbiorniki wyrównawcze o poj. 300 msześc. Wymienione będą wszystkie urządzenia technologiczne. Stacja pracować będzie w układzie dwustopniowego pompowania.

- Oznacza to, że woda ze studni wierconych podbierana będzie pompami głębinowymi i tłoczona do stacji uzdatniania - tłumaczy Andrzej Jarzyło z Urzędu Gminy Kolno.

- Tam surowa woda zostanie napowietrzona na wieży napowietrzającej, a następnie poddana filtracji na czterech filtrach pospiesznych ze złożem katalitycznym, których zadaniem jest usunięcie związków żelaza i manganu. Dalej uzdatniona woda pompowana będzie do sieci wodociągowej.

Stacja wyposażona będzie w modem GSM, który umożliwi zdalne sterowanie z dowolnego miejsca, a o awariach powiadomi informacja SMS na podane numery komórkowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna