W skrócie
Papryka konserwowa należy do domowych przetworów, które z łatwością możemy zrobić sami. Wczesna jesień to najlepszy okres na przygotowanie takiej papryki, bo właśnie wtedy to warzywo jest ogólnodostępne i można je kupić w przystępnej cenie. Na dodatek domowe przetwory to doskonały sposób na uzupełnienie zapasów na zimę. Papryka konserwowa na pewno wzbogaci naszą spiżarnię i sprawi, że zyskamy wartościowy dodatek do potraw. Wystarczy kupić paprykę w różnych kolorach, przygotować kilka słoików i zrobić zalewę.
Zobacz także: Jak samemu zrobić ajvar?
Papryka konserwowa – sprawdzony przepis babci
Liczba porcji: 5 słoików po 500 ml
Czas przygotowania: około 1,5 godziny
Składniki główne:
- 2 kg papryki: zielonej, żółtej i czerwonej albo 2 kg papryki w jednym kolorze,
- 6 ząbków czosnku,
- 3 gałązki kopru,
- 9 ziaren ziela angielskiego,
- 9 ziaren pieprzu,
- 3 liście laurowe,
- 18 ziaren gorczycy.
Składniki zalewy:
- 1 l wody,
- 200 ml octu (10%, do zapraw, spirytusowego),
- 40 g soli,
- 150 g cukru.
Jak zrobić paprykę konserwową?
- Papryki umyj, przekrój na 4 części, usuń gniazda nasienne i ułóż w 5 słoikach.
- Do każdego słoika włóż gałązkę kopru, po 3 ziarna pieprzu i ziela angielskiego, liść laurowy, 2 ząbki czosnku i 6 nasion gorczycy.
Przygotowanie zalewy i rozlanie jej do słoików:
- Zagotuj 1 l wody z octem, solą i cukrem.
- Gorącą zalewą napełniaj słoiki, później je zamknij.
- Pasteryzuj słoiki – wstaw je do wysokiego garnka z gorącą wodą (woda powinna sięgać prawie do pokrywki) i gotuj je na umiarkowanym ogniu przez ok. 10 minut, licząc od momentu zagotowania się wody.
Papryka konserwowa to idealny dodatek do obiadu i przekąsek
Jeśli nie macie pomysłu, co podać do drugiego dania w formie dodatku lub sałatki, to właśnie papryka w zalewie będzie idealnym pomysłem. Sami ją przygotujecie, więc będziecie wiedzieć, co serwujecie rodzinie lub gościom. Papryka konserwowa jest też świetnym składnikiem różnego rodzaju sałatek, np. z tuńczykiem. Bardzo dobrze sprawdza się też jako przekąska podawana na talerzu sama lub obok marynowanych grzybków albo zimnych szynek. Sposobów wykorzystania papryki konserwowej jest naprawdę wiele, warto z nich korzystać.
Zobacz także inne jesienne dania ze Strony Kuchni: