MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Patronat

(MK)
Wśród uczestników niedzielnego przeglądu był Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej.
Wśród uczestników niedzielnego przeglądu był Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. M. Kaczyńska
Żywy folklor Ponad 250 wykonawców wzięło wczoraj udział w ogólnopolskim przeglądzie zespołów, solistów i gawędziarzy kurpiowskich w Nowogrodzie. Impreza cieszyła się rekordowym zainteresowaniem publiczności.

Była to dziewiąta edycja Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej, markowej imprezy Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży oraz gmin Nowogród, Zbójna i Turośl. Tym razem - z przyczyn finansowych - program zaplanowano na jeden dzień. Tradycyjnie o godz. 11 uczestncy krowodem wyruszli spod Gminnego Ośrodka Kultury do amfiteatru nad Narwią obok skansenu. Wyglądał on barwnie i okazale. Udział wzięło ponad 250 wykonawców. Stawili się, jak zwykle, zespoły, soliści, tancerze i gawędziarze z gmin Nowogród, Turośl i Zbójna. Wśrod uczestników były też Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, zespół "Czarnowiacy" z Czarnej Białostockiej oraz zespół "Laskowianki".

Jacek Piorunek, wicestarosta łomżyński: - Bogate kraje Unii Europejskiej wydają ogromne pieniądze na reaktywowanie ludowych korzeni lokalnych kultur. U nas folklor wciąż jest żywy i powinniśmy o niego dbać, bo decydował on będzie o naszej tożsamości we wspólnej Europie. Mimo kłopotów finansowych, nasze placówki kultury, przy wsparciu sponsorów, wywiązują się z tego obowiązku.

W przeglądzie, ocenianym przez jury pod przewodnictwem Małgorzaty Orlewicz z Muzeum Etnografii w Warszawie, usłyszeć można było wykonanie kurpiowskich pieśni wierne tradycji z przełomu XIX i XX w. oraz oryginalną gwarę kurpiowskich gawędziarzy.
Po zakończeniu konkursu i głoszeniu wyników odbyło się premierowe wykonanie "Wesela kurpiowskiego" w reżyserii i według scenariusza Teresy Pardo, znanej miłośniczki i znawczyni kultury Kurpiów. W widowisku wzięło udział ok. 100 wykonawców.
Mimo niepewnej pogody impreza przyciągnęła tłumy publiczności. Oprócz słuchania śpiewu i gadek, oglądania występów tanecznych, można też było zwiedzić skansen kurpiowski i skorzystać z licznych festynowych atrakcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna