Spis treści
Karp to symbol polskiej Wigilii Bożego Narodzenia, dlatego warto wiedzieć, czy to rzeczywiście tłusta ryba? Ile trzeba jej zjeść, żeby zaspokoić zapotrzebowanie na białko i witaminy? Ile czasu trwa hodowla, zanim karp trafi do sprzedaży? Te i inne fakty poznasz poniżej.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przyjrzał się rynkowi karpia w Polsce. Za granicę sprzedajemy go niewiele, ponieważ większość zjadamy w kraju. Największa cześć importu trafia do Wielkiej Brytanii.
Polska hodowla karpia. 5 faktów o tej rybie
Wybraliśmy najciekawsze informacje na temat karpia z polskich hodowli. Co warto wiedzieć o tej popularnej w grudniu rybie? KOWR podaje, że
- Na 2 tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia sprzedawane jest około 90 proc. rocznej krajowej produkcji karpia.
- W 2022 r. średnie spożycie karpia w kraju wyniosło 0,52 kg na mieszkańca, a udział spożycia karpia w spożyciu wszystkich ryb i owoców morza konsumowanych w kraju, stanowił blisko 4 proc.
- W mięśniach karpia jest ponad 2 razy więcej wapnia niż w tkance pstrąga i ponad 3,5 razy więcej niż w mięsie łososia.
- Karp jest rybą hodowaną w cyklu 3-letnim. W tym okresie dorasta do wagi handlowej osiągającej od 1,5 kg, do 3 kg.
- Jeśli brakuje nam krajowego karpia, kupujemy go głównie z Czech.
Czy warto jeść karpia? Ile ma tłuszczu?
KOWR przeanalizował wartość karpia pod względem składu. Wskazuje na wiele wartości odżywczych, które uznaje się za niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. - Charakteryzuje się zawartością łatwo przyswajalnego, dietetycznego białka i średnią zawartością tłuszczu bogatego w nienasycone kwasy tłuszczowe – w 100 g mięsa jest około 4 g tłuszczów.
Jeśli będziemy szukać w rybach wapnia, to karp ma go ponad 2 razy więcej wapnia niż w tkance pstrąga i ponad 3,5 razy więcej niż w mięsie łososia.
Witaminy w karpiu? Oczywiście. KOWR wymienia z grupy B (B1, B6, B12 oraz PP), witamina A i D, a także składniki mineralne takie jak: fosfor, potas, selen, cynk, żelazo, siarka i magnez.
- Karp zawiera m.in. bardzo ważne dla zdrowia kwasy omega-3 oraz dużo kolagenu, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania układu kostno-stawowego. Szacuje się, że porcja 220 g mięsa karpia pokrywa dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na białko i witaminy - czytamy w publikacji KOWR.
Karp czasem płynie za granicę i zza granicy
Krajowa produkcja karpia prawie w całości pokrywa popyt wewnętrzny, dlatego wielkość eksportu jest niewielka. W 2022 r. eksport karpia z Polski wyniósł zaledwie 232 tony i był o 50 proc. mniejszy niż w 2021 r.
Karp z Polski trafiał przede wszystkim do takich krajów, jak: Wielka Brytania (43%, 100 ton), Niemcy (17%, 41 ton), Litwa (14%, 32 tony), Ukraina (7%, 17 ton) i Niderlandy (6%, 13 ton).
Import karpia do Polski ma charakter uzupełniający oraz sezonowy. W całym 2022 r. do Polski zaimportowano blisko 2 tys. ton karpia wobec 1,7 tys. ton rok wcześniej. Około 70 proc. wolumenu importu tej ryby przypadło na okres listopad-grudzień, z uwagi na fakt, że potrawy z karpia są tradycyjnym daniem wigilijnym. Największym dostawcą były
- Czechy (72%, 1,4 tys. ton),
- Węgry (14%, 270 ton),
- Litwa (13%, 251 ton).
Źródło: KOWR
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?