Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaska Rada Kobiet opowiedziała o swoich nowych inicjatywach. Wśród nich jest konkurs skierowany do podlaskich samorządów

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Paweł Krukowski/UMWP
Konkurs „Podlaskie samorządy dla kobiet”, a także wniosek w sprawie ustanowienia rad kobiet jako organów opiniodawczo-doradczych w przepisach dotyczących samorządu terytorialnego – to m.in. inicjatywy podjęte przez Podlaską Radę Kobiet, która działa przy marszałku województwa podlaskiego.

Podlaska Rada Kobiet to funkcjonujący przy Marszałku Województwa Podlaskiego organ opiniująco-doradczy i konsultacyjnym. Do jej zadań należy m.in. wspieranie inicjatyw zmierzających do poprawy jakości życia i zwiększenia aktywności obywatelskiej.

W piątek (2 lutego) jej przedstawicielki spotkały się Operze i Filharmonii Podlaskiej by opowiedzieć m.in. o swojej najnowszej inicjatywie - konkursie „Podlaskie samorządy dla kobiet”.

- To pilotażowy konkurs, w ramach którego chcemy nagrodzić najbardziej aktywne i najprężniej działające na rzecz kobiet samorządy - mówi Izabela Smaczna-Jórczykowska, dyrektor Departamentu Polityki Informacyjnej, członkini rady. - Jego ideą jest wyłonienie lidera czy też liderów, którzy będą dobrym przykładem działania na rzecz kobiet na terenie województwa podlaskiego

Do udziału w konkursie organizatorzy zapraszają samorządy na różnym szczeblu, zarówno miasta, gminy, jak i powiaty.

Pod uwagę brane będzie m.in. zaangażowanie kobiet w życie publiczne, liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych, włączanie organizacji kobiecych przy konsultacjach aktów prawnych czy działania profilaktyczne w obszarze zdrowia.

Na stronie internetowej podlaskie.eu znajduje się specjalny formularz konkursowy, który może wypełnić każdy samorząd, który chciałby wziąć udział w konkursie. Zgłoszenia przyjmowane będą do 20 lutego.

Wśród inicjatyw rady znalazł się też wniosek skierowany przez marszałka Artura Kosickiego do Prezydenta RP, Marszałków Sejmu i Senatu, Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie umocowania rad kobiet jako organów opiniodawczo-doradczych w przepisach dotyczących samorządu terytorialnego.

- W tej chwili rady kobiet to ciała opiniotwórczo-doradcze, które powstają przy samorządach. Jest ich już 41. Liczymy na to, że umocowania ustawowe wzmocnią głos kobiet i nadadzą mu większą rangę - podkreśla Małgorzata Wenclik, przewodnicząca Podlaskiej Rady Kobiet

Z kolei Magdalena Borkowska, dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii, opowiedziała o działaniach profilaktycznych, które są tak ważne dla zdrowia kobiet. W lutym będą organizowane w tym celu będzie m.in. „Spotkanie Bohaterek i Bohaterów BCO” połączone z koncertem symfonicznym, w marcu – szereg spotkań na temat zdrowego stylu życia.

– Jestem wielką orędowniczką bohaterów i bohaterek BCO, którymi są nasi pacjenci i personel, który ich wspiera w tej trudnej chorobie. Dlatego przyłączamy się do tego przedsięwzięcia, które uhonoruje zaangażowanie w profilaktykę kobiet i liczymy na wsparcie samorządów w naszych działaniach – dodaje.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podlaska Rada Kobiet opowiedziała o swoich nowych inicjatywach. Wśród nich jest konkurs skierowany do podlaskich samorządów - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna