Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Samorządy otrzymały ponad 20 mln zł z funduszy unijnych na gospodarkę wodno-ściekową

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Podpisanie umów na dofinansowanie gospodarki wodno-ściekowej w gminach z woj. podlaskiego.
Podpisanie umów na dofinansowanie gospodarki wodno-ściekowej w gminach z woj. podlaskiego. Wojciech Wojtkielewicz
W środę 10 stycznia wicemarszałek Marek Olbryś oraz członek zarządu Marek Malinowski podpisali umowy z przedstawicielami samorządów i zakładów: energetyki cieplnej oraz gospodarki komunalnej na dofinansowanie gospodarki wodno-ściekowej. Łączna wartość podpisanych umów, to ponad 20,5 mln zł. Środki pochodzą z funduszy unijnych.

Dofinasowanie gospodarki wodno-ściekowej

Przyznane wsparcie pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Jak poinformował wicemarszałek Marek Olbryś, w czasie kadencji obecnego zarządu podpisano do tej pory 103 umowy na łączną kwotę pomocy 185 mln zł w zakresie gospodarki wodno-ściekowej w ramach PROW 2014-2020.

Są to bardzo potrzebne i ważne przedsięwzięcia, bo wiążą się z poprawą jakości życia naszych mieszkańców. Serdecznie gratuluję dobrze napisanych wniosków i dziękuję za aplikowanie, bo to wyraz dbałości o nasze województwo – mówił Marek Olbryś.

Ponad 20,5 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową

Łącznie w środę podpisano 8 umów. Środki zostaną przeznaczone na oczyszczalnie ścieków, stacje uzdatniania wody, wodociągi, ujęcia wody czy kanalizacje.

Cieszę się, że my, jako samorządowcy, inwestujemy w tym zakresie. To jest bardzo ważne. Życzę wszystkim powodzenia w realizacji tych umów – przekazał członek zarządu województwa Marek Malinowski.

Największa kwota dofinansowania opiewała na ponad 3,6 mln zł. Za te pieniądze przebudowana i rozbudowana zostanie Stacja Uzdatniania Wody w Janowie. Wójt gminy Józef Wiśniewski nie krył, że to dofinansowanie jest bardzo duże, a środki bardzo wyczekiwane.

Posiadamy trzy stacje uzdatniania wody. Dwie– w miejscowości Zabiele i Kumelsk– zostały już wcześniej zmodernizowane. Ta w Janowie czekała aż dotąd na swoją kolej– wyjaśniał wójt.

Gmina Perlejewo otrzymała 1 017 024 zł na rozbudowę sieci wodociągowej w obrębach Głęboczek, Wiktorowo, Osnówka.

Wydawałoby się, że woda w XXI wieku to rzecz normalna, jednak jak się okazuje mamy obszary gdzie wodociąg do dzisiaj nie został wykonany. Ponad dwa lata temu złożyliśmy wniosek o dofinansowanie tej inwestycji. W pierwszym etapie się nie załapaliśmy, jednak dzięki zwiększeniu budżetu, w tej chwili mamy szansę na realizację tej inwestycji. Domknie nam to temat wodociągów w gminie Perlejewo - przekazał wójt gminy Jakub Wierzbicki.

Od grudnia 2018 r. w ramach PROW 2014-2020 na rozwój obszarów wiejskich w Podlaskiem przeznaczono łącznie ponad 450 mln zł.

Lista beneficjentów, którzy podpisali umowy 10 stycznia

  • Zakład Energetyki Cieplnej, Wodociągów i Kanalizacji w Choroszczy sp. z o.o. „Budowa sieci wodociągowej w ul. Rezydenckiej w Porosłach wraz z budową kanalizacji sanitarnej w ul. Poziomkowej, Bławatkowej, Dworskiej i Kwiatowej w Krupnikach oraz budowa nowego ujęcia wody na SUW w Rogowie” – 2 141 430 zł.
  • Gmina Kolno „Przebudowa i rozbudowa stacji uzdatniania wody w Janowie” – 3 628 903 zł.
  • Gmina Turośń Kościelna „Poprawa jakości i dostępności infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na terenie Gminy Turośń Kościelna” – 2 887 665 zł.
  • Gmina Raczki „Rozwój gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Raczki wraz z rozbudową infrastruktury odnawialnych źródeł energii” – 2 854 693 zł.
  • Zakład Gospodarki Komunalnej „Spółka z o.o. w Szumowie. Uporządkowanie gospodarki wodnej i ściekowej w Gminie Szumowo – etap II” – 1 923 760 zł.
  • Gmina Perlejewo „Budowa sieci wodociągowej w obrębach Głęboczek, Wiktorowo, Osnówka” – 1 017 024 zł.
  • Gmina Sztabin „Budowa kontenerowej oczyszczalni ścieków w Sztabinie” – 3 363 310 zł.
  • Gmina Szudziałowo „Budowa sieci wodociągowej na terenie gminy Szudziałowo” – 2 722 786 zł.

Zobacz też:Podlaskie. Ponad 78 mln euro trafi do Lokalnych Grup Działania z woj. podlaskiego

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podlaskie. Samorządy otrzymały ponad 20 mln zł z funduszy unijnych na gospodarkę wodno-ściekową - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna