MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podział gminy Supraśl. Jest wniosek, by zwołać sesję nadzwyczajną. Chodzi o konsultacje społeczne

Andrzej Kłopotowski
Andrzej Kłopotowski
Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski złożył wniosek o nadzwyczajną sesję rady gmniny
Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski złożył wniosek o nadzwyczajną sesję rady gmniny fot. Wojciech Wojtkielewicz
Przerwaniem obrad zakończyła się wtorkowa (28 maja) sesja rady gminy Supraśl. Doprowadzili do tego zwolennicy wydzielenia z Supraśla gminy Grabówka. Sesję zerwano, gdy radni mieli dyskutować o konsultacjach społecznych, w których mieszkańcy mieli wypowiedzieć się czy chcą podziału gminy na dwie: Supraśl i Grabówkę.

Plan był taki, by konsultacje ruszyły na dniach. By jednak do nich doszło, niezbędna była uchwała gminy. Inicjatywę tę storpedowali zwolennicy podziału gminy na dwie. A to głos mieszkańców z konsultacji miał być podstawą do opinii wysłanej z Supraśla na temat ewentualnego podziału.

Podział gminy Supraśl. Mieszkańcy nie mają głosu?

Obrady rajców przewodnicząca Ludmiła Sawicka odłożyła do 11 czerwca.

- Tymczasem do 12 czerwca gmina Supraśl ma obowiązek przedstawić ministerstwu spraw wewnętrznych i administracji opinię na temat podziału gminy Supraśl – przypomina burmistrz Radosław Dobrowolski.

I dodaje, że wojewoda już wcześniej uchylił decyzję rady o przeprowadzeniu referendum na ten temat. Teraz zaś przewodnicząca nie pozwala, by mieszkańcy wypowiedzieli się co o tym sądzą w konsultacjach społecznych. Konsultacje miały odbywać się za pomocą anonimowych ankiet, które roznosiliby ankieterzy:

- Zamiast święta demokracji w postaci referendum, konsultacji czy też sesji na której rozpatruje się wnioski mieszkańców mieliśmy smutną, zerwaną sesję, która przejdzie do historii gminy jako przykład nieszanowania idei demokratycznych, swoich sąsiadów i znajomych z jednej gminy – kwituje burmistrz.

Grabówka. Nowa gmina z pięciu wsi

Jednocześnie Dobrowolski mówi, że wystąpił już z wnioskiem o zwołanie sesji nadzwyczajnej, na której miałaby być rozpatrywana uchwała na temat konsultacji społecznych. Przewodnicząca ma siedem dni na zwołanie sesji. Jeśli uchwała byłaby podjęta, weszłaby w życie z dniem ogłoszenia jej w dzienniku urzędowym województwa. I można byłoby przeprowadzać konsultacje.

Przypomnijmy, że od gminy Supraśl chce oderwać się pięć wsi:

  • Grabówka,

  • Zaścianki,

  • Sobolewo,

  • Sowlany,

  • Henrykowo.

Miałaby z nich powstać gmina Grabówka. Zdaniem przeciwników podziału gminy Supraśl to wybieg, który ostatecznie doprowadzić miałby do włączenia tych wsi do Białegostoku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podział gminy Supraśl. Jest wniosek, by zwołać sesję nadzwyczajną. Chodzi o konsultacje społeczne - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna