MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Potrącenia pieszych: Policja liberalna, kierowcy szaleją

Helena Wysocka [email protected]
Na ulicy Obrońców Westerplatte w Augustowie samochód potrącił 38-letnią, będącą na przejściu dla pieszych kobietę, która z ogólnymi obrażeniami ciała trafiła do szpitala.
Na ulicy Obrońców Westerplatte w Augustowie samochód potrącił 38-letnią, będącą na przejściu dla pieszych kobietę, która z ogólnymi obrażeniami ciała trafiła do szpitala. KPP Augustów
Coraz więcej wypadków na przejściach dla pieszych.

Młoda, przechodząca przez ulicę mieszkanka Augustowa została potrącona przez auto. Pokrzywdzona kobieta znajdowała się na przejściu dla pieszych. Podobnych przypadków, w pierwszej połowie tego roku było w naszym regionie aż szesnaście.

Niektórzy mieszkańcy twierdzą, że policja jest zbyt tolerancyjna dla kierowców, którzy nie ustępują pierwszeństwa przechodzącym przez jezdnię. Arkadiusz Bobowicz, naczelnik wydziału ruchu drogowego KMP w Suwałkach nie zgadza się z tą tezą.

- Funkcjonariusze zwracają na to szczególną uwagę i niemal każdego dnia wypisują mandaty dla kierowców, którzy zmuszają pieszych do "ucieczki" z przejścia - zapewnia rozmówca.

W czym więc problem? Policjanci mówią, że w mało precyzyjnych przepisach.

Policja zrzuca winę na pieszych

Dwa lata temu na terenie Suwalszczyzny odnotowano 58 wypadków z udziałem pieszych. Rok później 52, a w pierwszej połowie tego roku - 23. Przy czym w szesnastu przypadkach piesi znajdowali się na tzw. pasach. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku pobijemy niechlubny rekord, ponieważ - jak mówi naczelnik Bobowicz - jesienią zdarzeń z udziałem pieszych jest najwięcej. Tylko w minionym tygodniu policjanci odnotowali cztery przypadki potrącenia pieszych i to na tzw. pasach. Kierowcy byli trzeźwi, a szczegółowe okoliczności zdarzeń wciąż są wyjaśniane. A. Bobowicz mówi, że organy ścigania sprawdzają zachowania kierowców, ale też i pokrzywdzonych.

- Nie wykluczamy, że wtargnęli na jezdnię - zastrzega.

Zdaniem naszych rozmówców, zbyt często wina za spowodowanie wypadków drogowych przypisywana jest właśnie pieszym. Tak było np., w Augustowie, gdzie niepełnosprawna, poruszająca się na wózku inwalidzkim kobieta została obwiniona o to, że wtargnęła na jezdnię. Dopiero kilka miesięcy później, po naszej interwencji i ponownej analizie akt kierowca też usłyszał zarzuty. Policjanci zwrócili bowiem uwagę na opinię biegłych, która wykazała, że auto poruszało się zbyt szybko. Podobna sytuacja miała miejsce w Suwałkach, w połowie tego roku.

70-latce potrąconej przez motocykl, na przejściu dla pieszych policjanci postawili zarzut spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym. Gdy sprawę zaczął analizować wynajęty przez obwinioną obrońca, suwalscy policjanci doszli do wniosku, że motocyklista też nie jest bez winy. Młody mężczyzna, kilka miesięcy po tym, jak doszło do kolizji usłyszał zarzut, że ją spowodował.

Nie wszyscy ustępują

Naczelnik suwalskiej drogówki przypomina, że zarówno pieszy, jak i kierowca w rejonie przejścia dla pieszych muszą zachować szczególną ostrożność. Czyli taką, która umożliwi im szybką reakcję. Rozmówca dodaje, że ustawa o ruchu drogowym nakłada na kierujących obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, ale wtedy, gdy znajduje się na przejściu.

- Gdy oczekuje na chodniku też należałoby umożliwić przejście - przyznaje naczelnik "drogówki". - Ale precyzyjnego zapisu w tej kwestii nie ma. Z naszych obserwacji wynika, że turyści z Zachodu ustępują pierwszeństwa. Gorzej jest z Litwinami, Białorusinami i, niestety, Polakami.

Bobowicz dodaje, że w świetle obowiązujących przepisów ukarać można kierowcę, który przejeżdża przez przejście, choć znajduje się na nim pieszy. W innym przypadku nie ma podstaw do wypisania mandatu. Zmienić to ma nowelizacja ustawy. Jej projekt czeka na pierwsze czytanie w Sejmie i zakłada, że kierowca będzie miał obowiązek ustąpić pierwszeństwa osobie oczekującej przed przejściem dla pieszych. Dokument wejdzie w życie przypuszczalnie w 2015 roku.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna