Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Prawosławni celebrowali Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Popularna "Preczysta" zgromadziła tłumy wiernych w Bielsku Podlaskim

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Wideo
od 16 lat
Dzień narodzenia matki Jezusa Chrystusa - Maryi - jest świętowany szczególnie w Cerkwi Prawosławnej, w której Bogurodzica odgrywa bardzo istotną rolę. Również kościół katolicki jak i anglikański celebrują moment przyjścia na świat Matki Bożej. Szczególnie uroczyście popularną "Preczystą" celebrowano m.in. w Bielsku Podlaskim.

Preczysta - Wielskie Święto w Bielsku Podlaskim

Wierni skupieni przy najstarszej w Bielsku Podlaskim parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny celebrowali dzisiaj swoje święto parafialne. Przypadająca na 21 września "Preczysta" zgromadziła jak zwykle tłumy ludzi. Świątecznemu nabożeństwu w najstarszej świątyni w mieście przewodniczył biskup bielski Grzegorz, w asyście kilkunasty duchownych z okolicznych parafii, w tym dziekan - ks.mitrat Leoncjusz Tofiluk - oraz proboszcz parafii ks. mitrat Jerzy Bogacewicz.

Zobacz jak wyglądały świąteczne obchody w Bielsku Podlaskim:

Po nabożeństwie Order św. Marii Magdaleny III stopnia wręczony został przez biskupa Grzegorza burmistrzowi Bielska Podlaskiego - Jarosławowi Borowskiemu.

Ks. Leoncjusz Tofiluk i biskup Grzegorz
Ks. Leoncjusz Tofiluk i biskup Grzegorz Piotr Łozowik

Jedno z 12. Wielkich Świąt

Cykl świąt cerkiewnych rozpoczyna się 14 września. Narodzenie Bogurodzicy to pierwsze z Wielkich Świąt w roku liturgicznym. Prawosławni świętują je 21 września. Narodzenie Najświętszej Marii Panny ma jeden dzień obchodów przedświątecznych i cztery poświąteczne. W przeddzień święta w cerkwiach odprawiane jest całonocne czuwanie (20.09). Następnego dnia rano wspomina się okoliczności narodzenia Maryi składa się Jej hołd i oddaje cześć rodzicom Matki Boskiej - Joachimowi i Annie (poświęcony jest im pierwszy z poświątecznych dni).

Geneza

Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, zostało ustanowione około IV wieku. Ewangelie nic o nim nie mówi, a opiera się na apokryficznych Ewangeliach. Z wczesnochrześcijańskiej tradycji dowiadujemy się, że małżeństwo Joachima i Anny długo starało się o dziecko. Bezskutecznie. Ciągle modlili się do Boga, który w końcu ich wysłuchał. Annie zjawił się Anioł Pański i powiedział:

Anno! Wasze modlitwy zostały wysłuchane. Urodzisz córkę, która będzie radością wszystkich ludzi

Tę samą wieść przyniósł Anioł Joachimowi. Szczęśliwi rodzice obiecali, że przyszłe dziecko ofiarują na służbę Bogu. Swą córkę nazwali Marią, która w przyszłości urodziła Jezusa Chrystusa.

Święto Bielskiej Ikony Matki Bożej. Ulicami Bielska Podlaskiego przeszły tłumy wiernych w uroczystej procesji

Święto w tradycji ludowej

W tradycji ludowej prawosławnej ludności Podlasia święto to nazywane jest Preczysta. Przypadało na czas zakończenia głównych prac polowych, następujący po żniwach okres uprzątania pól, a zaczynać czas orki i siewu. Do święta należało zakończyć kopanie ziemniaków. W wielu wsiach mawiano, że to doskonały okres na zamążpójście.

Zobacz jak wygląda cerkiew Preczyścienskaja w zimowej scenerii:

Preczysta na Podlasiu

Narodzenie Bogurodzicy to święto patronalne cerkwi Hagia Sophia w Białymstoku. Na Podlasiu istnieje szereg świątyń pw. Narodzenia Bogurodzicy"

  • Bielsk Podlaski
  • Krynki
  • Gródek
  • Juszkowy Gród
  • Rogacze
  • Mielnik
  • Opaka Duża (cerkiew cmentarna)

W Zwierkach, miejscu urodzin świętego męczennika, młodzieńca Gabriela, funkcjonuje Monaster Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy.

Zobacz jak wyglądały świąteczne obchody w Bielsku Podlaskim:

Ponadto uroczyście obchodzi się je również w innych parafiach

  • Dubiny - Cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy
  • Grodzisk - Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja
  • Trześcianka - Cerkiew św. Michała Archanioła

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna