Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt działaczy stowarzyszenia Polska 2050. Członkowie chcą, aby obowiązkowe budżety obywatelskie były w każdej gminie

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
W konferencji promującej inicjatywę ustawodawczą stowarzyszenia Polska 2050 wzięli udział Marcin Dziemian - przewodniczący stowarzyszenia Polska 2050 regionu podlaskiego, Krzysztof Bargłowski - przewodniczący stowarzyszenia Polska 2050 okręgu m. Białystok, Łukasz Kierznowski - doktor nauk prawnych, koordynator instytutu strategie 2050 w województwie podlaskim, Grzegorz Okuła - członek stowarzyszenia Polska 2050.
W konferencji promującej inicjatywę ustawodawczą stowarzyszenia Polska 2050 wzięli udział Marcin Dziemian - przewodniczący stowarzyszenia Polska 2050 regionu podlaskiego, Krzysztof Bargłowski - przewodniczący stowarzyszenia Polska 2050 okręgu m. Białystok, Łukasz Kierznowski - doktor nauk prawnych, koordynator instytutu strategie 2050 w województwie podlaskim, Grzegorz Okuła - członek stowarzyszenia Polska 2050. Jakub Wróblewski
We wtorek 13 lutego doszło do utworzenia komitetu inicjatywy ustawodawczej “Budżet obywatelski w każdym mieście”. Autorami projektu są członkowie stowarzyszenia Polska 2050. Działacze proponują zmiany w ustawie o samorządzie gminnym. Obecnie rozpoczęła się zbiórka podpisów. Dodatkowo członkowie stowarzyszenia chcą, aby rozszerzyć idee budżetów obywatelskich na powiaty oraz województwa.

Inicjatywa ustawodawcza stowarzyszenia Polska 2050

Zmiany proponowane przez Polskę 2050 są kontynuacją ogólnopolskiej akcji informacyjnej o budżetach obywatelskich. Do tej pory obowiązek takowego budżetu miały jedynie miasta na prawach powiatu.

Chcemy to zmienić, tak aby wszystkie gminy w Polsce musiały taki budżet posiadać. Mówimy o blisko tysiącu miastach. Część z nich posiada już budżety, nadal jednak prawie 700 miast ich nie posiada. To jest duża liczba. Mieszkańcy tych miast oprócz petycji nie mają możliwości partycypacji w dysponowaniu środkami miejskimi - przekazał przewodniczący stowarzyszenia Polska 2050 regionu podlaskiego Marcin Dziemian.

Inicjatywa jest ogólnopolska. Członkowie stowarzyszenia przekazali, że planują w ciągu najbliższego tygodnia zebrać pierwszych 1000 podpisów. Wszystko po to, aby formalnie zarejestrować komitet i móc zebrać wymagane 100 tys. Podpisów. Zmiany dotyczą artykułu 5a ustawy o samorządzie gminnym. Dotychczas w punkcie 5 obowiązek utworzenia budżetu obywatelskiego spoczywał na miastach na prawach powiatu. Działacze chcą, aby rozszerzyć ten punkt i zobowiązać mniejsze gminy. Zgodnie z proponowanymi zmianami:

  • w gminach niebędących miastami na prawach powiatu zamieszkiwanych przez co najmniej 20 tys. mieszkańców wysokość budżetu obywatelskiego wynosiłaby co najmniej 100 tys. zł.
  • w gminach niebędących miastami na prawach powiatu zamieszkiwanych przez mniej niż 20 tys. mieszkańców wysokość budżetu obywatelskiego wynosiłaby co najmniej 50 tys. zł
  • w gminach niebędących miastami na prawach powiatu zamieszkiwanych przez mniej niż 10 tys. mieszkańców wysokość budżetu obywatelskiego wynosiłaby.co najmniej 20 tys. zł

Marcin Dziemian zachęcał inne stowarzyszenia do współpracy przy zbiórce podpisów. Przekazał, że przy okazji zbiórki działacze chcą promować idee budżetu obywatelskiego.

Budżety obywatelskie w powiecie białostockim

Przewodniczący stowarzyszenia Polska 2050 okręgu m. Białystok Krzysztof Bargłowski poinformował, że powodzeniem zakończyła się akcja zbierania podpisów w sprawie utworzenia budżetu obywatelskiego w Mońkach. Przewodniczący przekazał, że stowarzyszenie chce iść za ciosem i zaproponuje utworzenie takiej formie partycypacji powiatowi białostockiemu.

W naszej opinii taki budżet w naszym powiecie przydałby się. W wielu powiatach w Polsce takie formy partycypacji obowiązują, natomiast w naszym województwie żaden z powiatów nie ma budżetu obywatelskiego - mówił Krzysztof Bargłowski.

Budżet obywatelski w województwie podlaskim

Grzegorz Okuła przekazał, że stowarzyszenie Polska 2050 chce, aby budżet obywatelskim powstał również w województwie podlaskim.

Chcemy aktywizować nasze społeczeństwo na każdym szczeblu samorządności. Chcemy wzmocnić aktywność naszych obywateli obudzonych sukcesem 15 października. Tylko aktywnością i zaangażowaniem możemy budować społeczeństwo obywatelskie, które jest podstawą zdrowej demokracji - podkreślił Grzegorz Okuła.

Koordynator instytutu strategie 2050 w województwie podlaskim dr Łukasz Kierznowski przekazał, że mieszkańcy zwracają się z uwagami odnośnie do funkcjonowania białostockiego budżetu obywatelskiego. Wskazują, że wiele projektów przegrywa z zadaniami okołoszkolnymi oraz oświatowymi.

Celem, który chcielibyśmy poddać pod rozwagę władzom miejskim jest pogodzenie dwóch kwestii. Z jednej strony podtrzymanie tego świetnego trendu jakim jest chęć uczestnictwa w budżecie obywatelskim ze strony młodzieży. Z drugiej strony postarajmy się zorganizować tak nasz budżet, aby żadne środowiska nie czuły się wykluczone z tego budżetu - apelował dr Łukasz Kierznowski.

Zobacz też:Nowa akcja stowarzyszenia Polska 2050. Działacze informują o idei budżetu obywatelskiego. Przede wszystkim w mniejszych miejscowościach

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Projekt działaczy stowarzyszenia Polska 2050. Członkowie chcą, aby obowiązkowe budżety obywatelskie były w każdej gminie - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna