Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedstawiciele około 70 podlaskich KGW wzięli udział w I Samorządowym Forum Kół Gospodyń Wiejskich

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Samorządowe Forum Kół Gospodyń Wiejskich odbywa się w Majątku Howieny w podbiałostockich Pomigaczach. Wydarzenie zgromadziło ponad 300 osób
Samorządowe Forum Kół Gospodyń Wiejskich odbywa się w Majątku Howieny w podbiałostockich Pomigaczach. Wydarzenie zgromadziło ponad 300 osób Urszula Łobaczewska/ Polska Press
Wykłady na temat zdrowia, dofinansowania i produktów lokalnych; pokazy kulinarne i występy artystyczne. W sobotę w Pomigaczach w gm. Turośń Kościelna rozpoczęło się dwudniowe I Samorządowe Forum Kół Gospodyń Wiejskich. Zorganizował je Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Koła gospodyń wiejskich w Podlaskiem. Zabawa, wzajemna pomoc i integracja

- Gotujemy, śpiewamy tradycyjne pieśni. Bierzemy udział w konkursach, warsztatach rękodzielniczych. Chętnie wspieramy akcje charytatywne piekąc ciasta na kiermasze. Organizujemy też imprezy, jak Dzień Dziecka, Dzień Kobiet, wigilię wiejską dla mieszkańców. Na pierwszej było może 20 osób, a ostatnio przyszło ponad 50, aż musieliśmy dostawiać dwa stoły - wymieniają uczestniczki Forum, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Orzechowiczach w gm. Bielsk Podlaski.

Czytaj też:

Koło istnieje od 5 lat. Należy do niego 35 osób, w tym panowie z ochotniczej straży. W sumie trzy pokolenia. To okazja do podtrzymania lokalnych tradycji, zagospodarowania wolnego czasu, nauki czegoś nowego, ale i integracji.

- Działamy też w czynie społecznym. Kiedy coś planujemy - na przykład sprzątanie, koszenie, sadzenie kwiatów - zbieramy się i robimy coś wspólnie na rzecz lokalnej społeczności - podkreśla Agnieszka Konczerewicz.

To współczesny obraz kół gospodyń wiejskich. To dla nich Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego (UMWP) zorganizował w ten weekend I Samorządowe Forum Kół Gospodyń Wiejskich. Pierwszego dnia, w sobotę (3.02), w wydarzeniu wzięło udział w sumie ponad 300 osób z około 70 KGW z regionu.

W woj. podlaskim działa ponad pół tysiąca kół gospodyń wiejskich

Gości powitał dyrektor gabinetu marszałka Robert Jabłoński. W swoim przemówieniu podkreślał rolę kół gospodyń wiejskich w integracji lokalnej społeczności.

- Zanim zaczęły powstawać i prężnie działać koła gospodyń wiejskich następował powolny rozpad więzi społecznych w małych miejscowościach, na wsiach - mówił Robert Jabłoński. - Myślę, że dzięki ustawie o kołach gospodyń wiejskich i państwa chęci do działania, jest szansa i te więzi jednak nie zanikną, a wieś polska pozostanie oazą sąsiedzkich relacji. W takiej miejscowości mieszka się bezpieczniej, dużo przyjemniej, a młodzież i dzieci mają wspaniałe wzorce wychowana.

Zobacz także:

W sumie w regionie funkcjonuje ponad pół tysiąca KGW. Jak podsumował podlaski urząd marszałkowski, w latach 2019-2023 na promocję produktów lokalnych przez KGW, samorząd przeznaczył blisko 400 tys. zł. Ponad to 1,9 mln zł w ramach otwartych konkursów ofert na realizację zadań Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWP.

I Samorządowe Forum Kół Gospodyń Wiejskich. Były wykłady, pokazy i występy

Prócz dyrektora gabinetu marszałka, w otwarciu Forum, uczestniczyli także m.in.:

  • dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWP Andrzej Pleszuk,
  • dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii Magdalena Borkowska, która wygłosiła wykład o programach prozdrowotnych realizowanym przez BCO.

Dla uczestników Forum przygotowano też wykład o Podlaskim Centrum Produktu Lokalnego oraz stoiska informacyjne o tym, jak uzyskać dofinansowanie dla KGW. Był też pokaz kulinarny (według idei zero waste) i cukierniczy w wykonanie restauratora i mistrzyni cukiernictwa. W części artystycznej odbył się pokaz iluzji oraz występ muzyczny.

Warto przeczytać:
Uprawiają jogę, malują obrazy, a nawet morsują. Dzięki kołom gospodyń na wsi nie ma nudy

Ustawa o kołach gospodyń wiejskich weszła w życie w listopadzie 2018 r. Dała ona KGW osobowość prawną, wsparcie finansowe z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, zwolnienie z podatku dochodowego oraz VAT, brak konieczności posiadania kasy fiskalnej. Pozwoliła też na prostą i szybką rejestrację.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna