MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rada Miasta w Bielsku Podlaskim uchwaliła budżet. Inwestycje tylko ze środków zewnętrznych

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
W środę 27 grudnia radni w Bielsku Podlaskim uchwalili budżet miasta na przyszły rok
W środę 27 grudnia radni w Bielsku Podlaskim uchwalili budżet miasta na przyszły rok Marta Chmielińska/archiwum
27 grudnia, na ostatniej w tym roku sesji zebrali się bielscy radni, którzy zajmowali się przede wszystkim uchwaleniem budżetu miasta na rok 2024. Oprócz tego przeznaczyli ponad 3,2 mln złotych na dopłatę do gospodarowania odpadami w mieście i 144 tysiące na opiekę nad zwierzętami bezdomnymi.

Dwunastu radnych głosowało za przyjęciem budżetu miasta na rok 2024, ośmiu wstrzymało się od głosu i jeden radny był przeciwny przyjęciu tej uchwały. Budżet Bielska Podlaskiego na przyszły rok to 150 mln 450 tys. zł dochodów i 153 mln 187 tys. zł wydatków. Wśród inwestycji znalazła się budowa Samorządowego Żłobka Miejskiego oraz inwestycje drogowe – tak w zakresie przygotowania projektów, jak i przebudów poszczególnych odcinków. Wśród ulic ujętych w planie wykonania dokumentacji znalazły się m.in.: Złota, Prusa, Wierzbowa oraz budowa chodników przy ulicach: Kolejowej, Sikorskiego, Kochanowskiego czy Grunwaldzkiej. Budżet zakłada także podłączenie osiedla Białowieska 113 do instalacji gazowej, wykonanie oświetlenia ulicy Kazanowskiego oraz wykonanie w mieście instalacji odnawialnych źródeł energii.

Budżet mamy prawie zrównoważony, bo dochody i wydatki są na zbliżonym poziomie, jest jedynie lekki deficyt – mówił burmistrz Jarosław Borowski. – Na dziś realizacja inwestycji, szczególnie tych droższych, będzie odbywała się tylko ze wsparciem zewnętrznym. Dla przykładu budowa ulicy Obwodowej ma kosztować 12 milionów, my za tę sumę mamy wybudować nowe skrzydło w Szkole Podstawowej nr 2. Jednak na przebudowę szkoły pieniądze już dostaliśmy, na ulicę będziemy się o nie starać.

Miasto dopłaci do śmieci

Radni miasta Bielsk Podlaski uchwalili także dopłatę do zagospodarowania odpadów, co pozwoli na utrzymanie obecnie obowiązującej stawki za odbiór nieczystości.

System Odbioru Śmieci jest deficytowy i co roku nie bilansuje się – powiedział Jarosław Borowski. – Koszty są wyższe niż wpłaty wpływające od mieszkańców i tak było dwa lata temu i pięć lat temu i tak samo jest też w tym roku.

Mieszkańcy Bielska Podlaskiego płacą obecnie 29 zł miesięcznie za każdą osobę zamieszkującą w gospodarstwie domowym. Jest to jednak kwota niewystarczająca do pokrycia kosztów gospodarowania opłatami, bo brakuje około 3.239.781 zł. Podobnie więc jak w ubiegłym roku, radni uchwalili dopłatę brakującej kwoty z budżetu miasta.

Autobusem przez małe miejscowości

Bielscy rajcy zgodzili się także na podpisanie międzygminnego porozumienia z wójtem gminy Orla oraz wójtem gminy Bielsk Podlaski w sprawie uruchomienia komunikacji w ramach publicznego transportu zbiorowego. Umowa dotyczy kursowania autobusu na trasie Bielsk Podlaski – Bielsk Podlaski między innymi przez miejscowości:

 • Lewki,
 • Spiczki,
 • Podbiele,
 • Malinniki,
 • Gregorowce,
 • Wólka Wygonowska,
 • Pawlinowo,
 • Czechy Zabłotne,
 • Kruhłe,
 • Gredele,
 • Topczykały.

Przewozy mają odbywać się jeden raz w tygodniu – w każdy czwartek, a autobus jeździłby dwa razy dziennie - rano i po południu. Wójt gminy Orla zaproponował, aby na ternie miasta Bielsk Podlaski autobusy te zatrzymywałyby się na czterech istniejących przystankach:

 • przy szpitalu na ulicy Kleszczelowskiej,
 • przy sklepie PSS-u,
 • przy cerkwi
 • przed dworcem PKP.

W czasie sesji uchwalono także przystąpienie do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji i przyjęto Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna