Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Regionalne Centrum Badań i Konserwacji Zabytków już działa w Choroszczy. To nowoczesne pracownie w których odnawiane będą eksponaty muzealne

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Otwarcie Regionalnego Centrum Badań i Konserwacji Zabytków Muzeum Podlaskiego. Wstęgę przecinali Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Agata Puchalska, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, przedstawiciel projektanta Atelier Zetta, właściciel firmy budowlanej Antoni Rutkowski z firmy PHU Rutkowski, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz kierownik Regionalnego Centrum Badań i Konserwacji Zabytków Jerzy Ostapczuk oraz koordynator projektu, Marek Skrypko.
Otwarcie Regionalnego Centrum Badań i Konserwacji Zabytków Muzeum Podlaskiego. Wstęgę przecinali Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Agata Puchalska, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, przedstawiciel projektanta Atelier Zetta, właściciel firmy budowlanej Antoni Rutkowski z firmy PHU Rutkowski, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz kierownik Regionalnego Centrum Badań i Konserwacji Zabytków Jerzy Ostapczuk oraz koordynator projektu, Marek Skrypko. Urszula Łobaczewska
To najnowocześniejsze w północno-wschodniej Polsce Centrum Badań i Konserwacji Zabytków. Zostało uroczyście otwarte w czwartek, 6 lipca, przy ul. Pałacowej 2a w Choroszczy, tuż obok Muzeum Wnętrz Pałacowych. Wcześniej, w muzeum, odbyła się konferencja wieńcząca projekt. Po przecięciu wstęgi zaprezentowano siedzibę centrum, nowopowstałe pracownie, a także zainstalowane urządzenia.

Stworzenie Regionalnych Centrów Badań i Konserwacji Zabytków to projekt, który Muzeum Podlaskie w Białymstoku realizuje od 2020 roku. W odnowionym budynku powstało osiem pracowni: fotograficzno-komputerowa, konserwacji papieru, tkanin i skóry, konserwacji drewna wraz ze stolarnią, komora do fumigacji, w której odbędzie się dezynfekcja i dezynsekcja przedmiotów i zbiorów muzealnych, pomieszczenie z liofilizatorem, pracownia konserwacji ceramiki, konserwacji metalu oraz pozłotnicza. Dzięki dofinansowaniu Muzeum Podlaskie zakupiło specjalistyczny samochód do przewozu zabytków, wyposażony w agregat chłodniczy, klimatyzację, niezależne ogrzewanie części ładunkowej oraz windę z bezprzewodowym sterowaniem.

Różne pracownie w których zabytkom przywracany będzie blask

- Projekt budowy Regionalnego Centrum Badań i Konserwacji Zabytków w Choroszczy na terenie Muzeum Wnętrz Pałacowych zakładał stworzenie budynku, w którym się znajduje kilka pracowni konserwacji zabytków podzielonych tematycznie - mówi Marek Skrypko, koordynator projektu. - Mamy tu pracownie w których będzie można dokonywać konserwacji papieru, skóry, metalu, ceramiki oraz pomieszczenia wspólne, w których znajdują się duże urządzenia typu liofilizator czy komora fumigacyjna. Jest tam też pracownia digitalizacji.

Centrum mieści się w sąsiedztwie letniej rezydencji Branickich. To właśnie tam przywracany będzie blask zabytkom.

- W centrum pracują konserwatorzy Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, którzy do tej pory zajmowali się konserwacją, jednak robili to bez swojej siedziby, przemieszczając się z oddziału do oddziału - zapewnia Skrypko. - To jest dla nas wielkie święto, te otwarcie. To jest placówka porównywalna z oddziałem i taka - można powiedzieć - służebna wobec wszystkich innych oddziałów. To ona pracuje na rzecz tych oddziałów, które w swoim zasobie i w swoim zadaniu mają prezentację zabytków, artefaktów. A niejednokrotnie nie mogą tego zrobić, ponieważ te przedmioty wymagają renowacji.

Koordynator projektu dodaje, że teraz renowacje te będą mogły być robione na dużą skalę i we własnym zakresie. Oddziały muzealne potrzebują bowiem specjalistycznego wsparcia, które teraz będzie mogło być im udzielone.

Podczas konferencji nie zabrakło gości. Wśród nich pojawili się m.in. wicewojewodowie podlascy: Tomasz Madras i Bogusława Szczerbińska, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Agata Puchalska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego, Izabela Łokić, radny miasta Białegostoku Henryk Dębowski, a także zastępca burmistrza Choroszczy, Mirosław Zalewski.

Warto dodać, że projekt został dofinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina na lata 2014-2020. Jego całkowity budżet to 1 341 982,36 euro.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Regionalne Centrum Badań i Konserwacji Zabytków już działa w Choroszczy. To nowoczesne pracownie w których odnawiane będą eksponaty muzealne - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna