Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remontują plac za 3 mln zł

Kazimierz Radzajewski [email protected]
Prace przy modernizacji centralnego placu Olecka zaczęły się zimą, a zakończą w rekordowo szybkim tempie – w pierwszych dniach lata. W sam raz na jubileusz 450-lecia miasta.
Prace przy modernizacji centralnego placu Olecka zaczęły się zimą, a zakończą w rekordowo szybkim tempie – w pierwszych dniach lata. W sam raz na jubileusz 450-lecia miasta.
Olecko. Szukają nazwy, bo Pawlak im nie pasuje.

Wymyśl nazwę

Wymyśl nazwę

Propozycje nazwy części placu Wolności, którą mieszkańcy zwą placem Pawlaka, można podać telefonicznie do Urzędu Miejskiego w Olecku, tel. 87 520 21 68 lub e-mailem: [email protected] Nie ma określonego terminu, a zatem nazwy centralnego ryneczku można wymyślać co najmniej do połowy lipca.

23 lipca zaczną się obchody 450-lecia Olecka. Miesiąc wcześniej zakończy się generalna przebudowa centralnego placu.

Ta część placu Wolności nie była powodem do chluby Olecka. Na betonowych płytach można było tylko nogi połamać, a miejski szalet straszył obskurnym wyglądem. Tego lata będzie już inaczej, piękniej.
Na plac Wolności wjechały już buldożery. Zaczęła się generalna przebudowa ryneczku, który olecczanie ochrzcili "placem Pawlaka".

- To nie od nazwiska prezesa PSL, ale od godności przewodniczącego rady miejskiej z czasów komunistycznych - wyjaśnia pochodzenie zwyczajowej nazwy placu Wacław Olszewski, burmistrz Olecka.
Samorząd miasta pozyskał unijne pieniądze i zajął się modernizacją placu. Do 28 czerwca będzie zmieniona cała nawierzchnia - na kostki z granitu i klinkieru. Pojawi się stała scena, podświetlana fontanna, latarnie, nowoczesne szalety i nowe zieleńce.

- Urządzamy reprezentacyjne miejsce Olecka oraz porządną infrastrukturę dla imprez i festynów. Turyści znajdą tu też dwie letnie kawiarenki - zapowiada burmistrz Olszewski.

Inwestycja pochłonie blisko 3 mln złotych, a ponad 2,5 mln zł pochodzi z dofinansowania unijnego, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska.

Miasto przygotowuje się w ten sposób do jubileuszu 450-lecia założenia Olecka, który przypada w tym roku. Finałowe imprezy odbędą się od 23 do 25 lipca.

- Wtedy też ogłosimy wyniki konkursu na nazwę tej części placu Wolności - mówi Wacław Olszewski.
Nie jest to jednak oficjalny konkurs, a dla zwycięzcy nie przewidziano nagrody. Niemniej władze miasta chcą zmieniać nie tylko wizerunek Olecka, ale także jego niektóre historyczne wątki.

Olecko dawniej zwało się Margrabowa, a w latach 1928-1945 Treuburg. Miasto w 1560 roku założył Albrecht Hohenzollern.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna