MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica bitwy pod Czerwonym Borem. W krwawej bitwie zginęło blisko 100 partyzantów

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Uroczystości upamiętniające bitwę pod Czerwonym Borem.
Uroczystości upamiętniające bitwę pod Czerwonym Borem. Gmina Łomża
79 lat temu, 23 czerwca 1944 roku w lasach Czerwonego Boru kilka tysięcy Niemców otoczyło zgrupowanie ok. 250 żołnierzy polskich z 33. i 71. pułków piechoty Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowej Organizacji Wojskowej. W krwawej bitwie zginęło blisko 100 partyzantów. W niedzielę odbyły się obchody w Wygodzie upamiętniające tamte wydarzenia.

23 czerwca 1944 r. zgrupowanie żołnierzy AK i NSZ przygotowywało się w Czerwonym Borze do ataku na więzienie w Łomży, skąd chcieli odbić swoich aresztowanych towarzyszy broni. Ostatecznie akcję odwołano, ale o zgrupowaniu partyzantów dowiedzieli się okupanci. Kilka tysięcy hitlerowców otoczyło lasy w rejonie Czerwonego Boru i rozpoczęła się bitwa, w której zginęła połowa polskich partyzantów. Niemcy nie oszczędzali rannych i nie brali jeńców. Ci, którzy przeżyli, byli na miejscu dobijani lub rozstrzeliwani. Ocaleli nieliczni.

Jako wójt gminy, gospodarz terenu czuję się w obowiązku stać na straży pamięci o bohaterach Ziemi Łomżyńskiej, którzy krew swoją przelali tu, pod Czerwonym Borem, za naszą wolność – mówił Piotr Kłys, wójt gminy Łomża.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęła prelekcja prof. Krzysztofa Sychowicza z Instytutu Pamięci Narodowej.

Tu zginęli ci, którzy upomnieli się o swoich bliskich, o swoich przyjaciół, aresztowanych wcześniej przez Niemców i osadzonych w łomżyńskim więzieniu. Udział w niej brały szerokie struktury konspiracyjne. Znalazły się tutaj oddziały obwodu łomżyńskiego i zambrowskiego Armii Krajowej, żołnierze Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowych Sił Zbrojnych i wspólnie walczyli przeciwko wrogowi, w tym przypadku przeciwko okupantowi niemieckiemu. Bitwa pociągnęła za sobą dziesiątki ofiar – mówił profesor Sychowicz podkreślając, że musimy pamiętać o tych, którzy tutaj zginęli. - Oni walczyli o Polskę i to było dla nich najważniejsze.

Wśród uczestników rocznicowej uroczystości były rodziny partyzantów, ale także kpt. Franciszek Polak 96-letni ostatni żyjący już uczestnik tych wydarzeń.

Na zaproszenie wójta gminy Łomża Piotra Kłysa w uroczystościach udział wzięli m.in. sekretarz stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi poseł Lech Antoni Kołakowski, senator Marek Adam Komorowski, burmistrz Zambrowa Kazimierz Dąbrowski, zastępca wójta gminy Zambrów Ewa Denkiewicz, przedstawiciele jednostek wojskowych, służby więziennej i służb mundurowych z Łomży i regionu.

Zobacz też:Łomża. Blisko 100-letnia kobieta wypadła z balkonu, z trzeciego piętra. Następnego dnia zmarła w szpitalu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna