Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

S19 Białystok - Sokółka po starodrożu [MAPA]. Jest już oficjalna zgoda ministra infrastruktury. Decyzja środowiskowa jeszcze w tym roku

Marta Gawina
Droga ekspresowa S19 na odcinku Białystok - Sokólką będzie przebiegała po starodrożu
Droga ekspresowa S19 na odcinku Białystok - Sokólką będzie przebiegała po starodrożu opr. graf. Jacek Żółkowski
Pomogły akcje społeczne i samorządowe. Minister infrastruktury zatwierdził właśnie aneksy do programów budowy północnych odcinków podlaskiej S19. Jeden z nich przewiduje, że ekspresówka z Białegostoku do Sokółki pobiegnie przez Czarną Białostocką po śladzie obecnej dk19, zamiast przez Knyszyn i Korycin.

- Zabiegaliśmy o ten przebieg od wielu lat. Nie odpuszczaliśmy. To była oddolna akcja mieszkańców i samorządowców. Dlatego bardzo się cieszymy z decyzji ministra. To dobra wiadomość dla wszystkich, i kierowców, i mieszkańców. Bo ludzie są tu najważniejsi - podkreśla Ewa Kulikowska burmistrz Sokółki.

Zobacz mapy przebiegu S19 w woj. podlaskim:

Chodzi o północny przebieg podlaskiej S19. Minister infrastruktury podpisał właśnie aneksy do Programów Inwestycji, które dotyczą budowy dwóch odcinków: od Kuźnicy do węzła Białystok Północ (Dobrzyniewo) oraz od węzła Białystok Północ do węzła Białystok Zachód (dawniej Choroszcz).

W przypadku tego pierwszego aneks przewiduje zmianę przebiegu ekspresowej dziewiętnastki. Ta ma biec po śladzie dk19 przez Wasilków, Czarną Białostocką i Sokółkę. To oznacza odstąpienie od rozporządzenia rządu z 2009 roku. To wtedy uznano, że najkorzystniejszy będzie wariant długi, liczący blisko 100 kilometrów i biegnący przez Knyszyn - Korycin - Sokółkę, za to z ominięciem Puszczy Knyszyńskiej.

Teraz resort infrastruktury wraca do starodroża. To wariant krótszy o ponad 30 kilometrów.

- Wprowadzenie dodatkowego wariantu nastąpiło w odpowiedzi na liczne postulaty społeczne i samorządowe, w których wskazywano, że realizacja drogi S19 z możliwie największym wykorzystaniem dotychczasowej drogi krajowej nr 19 jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem, zarówno pod kątem środowiskowym, jak i istniejącego układu komunikacyjnego oraz potrzeb społeczno-gospodarczych regionu - informuje na swojej stronie ministerstwo infrastruktury.

Trwa głosowanie...

Który wariant S19 Białystok - Sokółka jest lepszy?

Resort przypomina, że podpisane Programy Inwestycji obejmują łącznie budowę 62,5 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S19, a także 3,76 km przyszłej drogi ekspresowej S16 ( w stronę Knyszyna tymczasowo oznakowanej jako dk nr 65).

Powstanie też osiem nowych węzłów drogowych: Kuźnica, Sokółka Północ, Sokółka Zachód, Geniusze, Straż, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo i Białystok Zachód. Dwa istniejące węzły: Wasilków i Białystok Północ zostaną przebudowane.

Zobacz też: S19 Białystok - Sokółka po starodrożu? Wariant jest już opracowany i konsultowany. Decyzja w połowie roku [MAPY]

Co ważne podpis ministra to zielone światło dla GDDKiA.

- Podpisanie programów oznacza dla nas: złożenie wniosku o decyzję środowiskową dla odcinka Sokółka – Dobrzyniewo (do końca marca) oraz możliwość ogłoszenia przetargów na projekt i budowę na odcinki Dobrzyniewo – Białystok Zachód i Dobrzyniewo – Krynice (pierwsze półrocze br.) - informuje Rafał Malinowski, rzecznik GDDKiA w Białymstoku.

W pierwszej połowie roku Generalna Dyrekcja chce też ogłosić przetargi na odcinki: Białystok Zach. - Księżyno, Księżyno - Białystok Płd. (dodatkowo z ponad 13 km odc. dk65 Kudrycze - Kuriany - Grabówka) oraz Białystok Płd. – Ploski.

Plan na drugie półrocze przewiduje przetargi na: Ploski - Haćki, Haćki - Bielsk Podlaski Zach. (dodatkowo z 6 km odc. dk 66), Bielsk Podlaski Zachód – Boćki, Boćki - Osmola, Osmola - Leszczka, Leszczka - Chlebczyn (ok 4 km w woj. mazowieckim).

Do końca roku powinien zostać również ogłoszony przetarg na 17-kilometrowy odcinek Kuźnica - Sokółka Północ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Transport ogromnego generatora ulicami Grudziądza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna