MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sesja łomżyńskiej rady miejskiej. Radni przegłosowali uchwałę o podwyżce diet. Wynagrodzenie prezydenta nie zmieni się

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Łomżyńscy radni przegłosowali podwyżki diet.
Łomżyńscy radni przegłosowali podwyżki diet. UM Łomża
Łomżyńscy radni przegłosowali uchwałę o podwyżkach diet. Projekt uchwały złożyły Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz Klub Radnych Prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. Najbardziej wzrosną diety przewodniczących komisji. Wynagrodzenie prezydenta pozostanie na niezmienionym poziomie.

Projekt podwyżki diet radnych

Z projektem uchwały podnoszącej wysokość wysokość diet radnych wystąpiły Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz Klub Radnych Prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. W projekcie uchwały zaproponowano, aby diety wynosiły:

  • zwykły radny 50% kwoty bazowej
  • przewodniczący komisji 90% kwoty bazowej
  • zastępca przewodniczącego komisji 75% kwoty bazowej
  • wiceprzewodniczący rady 90% kwoty bazowej
  • przewodniczący rady 100% kwoty bazowej
  • przewodniczący zarządu 10% kwoty bazowej

Kwota bazowa dla gmin z liczbą mieszkańców między 15 a 100 tys. to 3220.96 zł brutto miesięcznie.

Dyskusja o podwyżkach

Na początku majowej sesji w imieniu radnych Przyjaznej Łomży Dariusz Domasiewicz wniósł o zdjęcie punktu dotyczącego podwyżek.

Tak naprawdę dopiero zaczynamy naszą pracę. Jest to drugie posiedzenie rady miejskiej. Uważam za głęboko niestosowane, żebyśmy na początku swojej pracy zajmowali się finansami w szczególności, kiedy mają one dotyczyć naszych własnych finansów. Umówiliśmy się z mieszkańcami, że będziemy wypełniać obowiązki obywatelski, społeczne. Nie tak dawno diety były zmieniane. Uważam, że są na odpowiednim poziomie - podkreślił Dariusz Domasiewicz z Przyjaznej Łomży.

Radny zaapelował do radnych, aby najpierw zapracować na to, żeby w ogóle dyskutować o takim pomyśle. Jednocześnie zapowiedział, że może pracować w komisji za dietę bez podwyżki. Radni jednak odrzucili wniosek klubu Przyjazna Łomża. Wniosek o poprawki do uchwały złożył radny Hubert Norowski. Zaproponowano zmianę diet radnych z 50% na 70%, przewodniczącego komisji z 90% na 80%, wiceprzewodniczącego komisji z 75% na 71%, zastępcy przewodniczącego z 90% na 80%. Radny przekazał, że wniosek podyktowany jest oszczędnościami. Hubert Norowski zwrócił uwagę również, że proponowana podwyżka w wysokości diet radnych wprowadza zbyt duże dysproporcje. Wniosek przez radnych został odrzucony.

Radny Krzysztof Sychowicz podkreślił jak ważne są komisje w radzie.

Dlatego też optuję za odpowiednim wynagrodzeniem i przewodniczących i wiceprzewodniczących komisji. Mam nadzieję, że po tak wspaniałych deklaracjach pracy na rzecz dobra mieszkańców i dbania o interesy miasta, koledzy i koleżanki radni znajdą się w komisjach. Nie tylko statutowych, ale i merytorycznych - powiedział radny.

Radny Dariusz Domasiewicz powiedział, że Przyjazna Łomża deklaruje pracę w komisjach. -Możemy być przewodniczącymi tych komisji w najniższej stawce jaka zostanie dziś uchwalona. Nie zabiegamy i nigdy nie zabiegaliśmy o apanaże - podkreślił radny klubu Przyjazna Łomża.

Ostatecznie radni przyjęli uchwałę o podwyżkach diet. Za było 13 radnych, a 9 przeciwko. Radni podczas sesji zdecydowali również o wynagrodzeniu prezydenta miasta. Pozostanie na dotychczasowym poziomie.

Zobacz też:Dziewczynka pogryziona przez psy na placu zabaw w Podlaskiem. Sprawę bada policja. Odpowiedzą właściciele zwierząt

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna