MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skosiłeś trawę? Nie dawaj jej do odpadów, tylko wykorzystaj w ogrodzie. Polecamy mulczowanie, ściółkowanie oraz inne sposoby

Katarzyna Józefowicz
Skoszoną trawę warto wykorzystać w ogrodzie. Przyda się m.in. do nawożenia i ściółkowania.
Skoszoną trawę warto wykorzystać w ogrodzie. Przyda się m.in. do nawożenia i ściółkowania. Kurhan (123rf.com)
W sezonie kosimy trawnik co kilka-kilkanaście dni. Często wtedy powstaje pytanie – co zrobić ze skoszoną trawą? Można ją oddać jako tzw. odpad zielony, ale znacznie korzystniej jest wykorzystać ją w ogrodzie. A można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest mulczowanie trawy, ale ściętą trawę można wykorzystać też do ściółkowania, czy przeznaczyć na nawóz. Podpowiadamy, jak wykorzystać skoszoną trawę z pożytkiem dla ogrodu i na co zwracać uwagę przy mulczowaniu, ściółkowaniu i kompostowaniu.

Spis treści

Zadbany trawnik to ozdoba każdego ogrodu. Aby jednak wyglądał efektownie, musi być systematycznie koszony i to nawet raz w tygodniu. Przy tej okazji zawsze zbiera się sporo ściętej trawy i powstaje pytanie, co z nią zrobić. Oczywiście można przekazać ją najbliższej firmie zbierającej zielone odpady (np. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), ale jest to ogromne marnotrawstwo cennego materiału organicznego, który może być wykorzystany w ogrodzie na różne sposoby.

Sprawdź: Myślisz, że koszenie trawy jest łatwe? Na te błędy uważaj!

Trawa na kompost

Skoszona trawa zawiera sporo azotu i doskonale nadaje się do kompostowania. Przed wrzuceniem na pryzmę, należy jednak trochę ją podsuszyć (2-3 dni), dzięki czemu zmniejszy się jej objętość i nie będzie ryzyka, że na pryzmie szybko zgnije.

Trzeba jednak pamiętać, że warstwa trawy na kompoście nie może być zbyt gruba, a między kolejnymi warstwami musi znajdować się materiał, umożliwiający dostęp powietrza do kompostowanego materiału (np. rozdrobnione gałązki, grubsze pędy itp.). Dzięki temu proces kompostowania będzie przebiegał sprawniej, zmniejszy się ryzyko rozwoju chorób, a trawa nie ulegnie zgniciu.

Dobrze jest też razem z trawą kompostować inne odpady organiczne np. chwasty, liście, obierki z warzyw itp., gdyż kompost z samej trawy ma dość ciężką, mazistą strukturę.

Ściółkowanie trawą

Kolejny sposób na skoszoną trawę to wykorzystanie jej jako naturalnej ściółki pod rośliny uprawne. Trawę po skoszeniu warto nieco podsuszyć, a następnie równomiernie rozłożyć pod roślinami. Warstwa nie powinna być grubsza niż kilka centymetrów, inaczej podczas wilgotnej pogody trawa może zacząć gnić.

Taka ściółka z trawy nie tylko zapobiegnie rozwojowi chwastów i nadmiernemu wysychaniu podłoża, ale też rozkładając się, wzbogaci glebę w materię organiczną i składniki odżywcze (głównie azot).

Do ściółkowania możemy wykorzystać jednak tylko zdrową trawę, gdyż z chorych roślin patogeny łatwo mogą przenieść się na rośliny uprawne.

Do ściółkowania roślin nie powinniśmy też wykorzystywać trawy, która zdążyła zakwitnąć lub wydać nasiona, gdyż nie tylko ma ona wtedy mniejszą wartość odżywczą, ale też może rozsiać nasiona i przyczynić się do zachwaszczenia upraw… trawą.

Polecamy: Najpiękniejsze trawy ozdobne do małego i dużego ogrodu. Zobacz, co posadzić

Co można ściółkować skoszoną trawą?

Trawą lepiej też ściółkować rośliny wysokie, jak np. pomidory, maliny, porzeczki, paprykę, wysokie byliny, krzewy żywopłotowe oraz drzewka. Kiedy wyściółkujemy trawą rośliny pokładające się na ziemi, nisko rosnące lub nisko owocujące (np. truskawki, ogórki), ich liście i pędy okryją trawę, która po deszczu nie będzie mogła szybko wyschnąć i stanie się doskonałym miejscem do rozwoju chorób grzybowych. Także owoce leżące na mokrej ściółce z trawy mogą szybko zacząć się gnić i zapadać na choroby.

Nadmiar skoszonej trawy można też wykorzystać do ściółkowania pasa ziemi wzdłuż ogrodzenia, co pozwoli ograniczyć wzrost i rozwój chwastów.

Polecamy:

Mulczowanie trawy

Problem skoszonej trawy możemy też rozwiązać już w trakcie jej koszenia, wykorzystując do tego celu kosiarki z funkcją mulczowania, czyli rozdrabiania trawy i rozrzucania jej po trawniku. Drobno pocięta przez urządzenie trawa szybko się rozłoży i zasili trawnik w materię organiczną oraz cenny azot, a także ograniczy wysychanie podłoża i rozwój chwastów. Nie będzie też psuć efektu wizualnego trawnika, gdyż zniknie między źdźbłami trawy.

Na co zwrócić uwagę przy mulczowaniu

Takie rozwiązanie można stosować jednak tylko pod pewnymi warunkami:

  • Po pierwsze ścinana trawa musi być dość krótka (ok. 3-4 cm), gdyż zbyt długie źdźbła mogą doprowadzić do powstania tzw. filcu, czyli zalegającej na powierzchni trawnika obumarłej, zbitej materii organicznej.
  • Po drugie nie należy pozostawiać pokosu na trawniku podczas ostatniego koszenia trawy w sezonie, gdyż ścięta trawa może zachować się jak zalegające na murawie liście i doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych (jesienią ścięta trawa nie rozkłada się tak szybko, jak w sezonie wegetacyjnym).
  • Po trzecie zabiegu nie powinno się wykonywać podczas pierwszego w sezonie koszenia trawnika, gdyż wtedy trawa jest jeszcze osłabiona i obciążona zalegającym na niej po zimie filcem, który najpierw trzeba wygrabić, a dopiero później rozpocząć nawożenie trawnika, w tym także świeżo ściętą trawą.
Polecjaka Google News - RegioDom

Miej zawsze przystrzyżony trawnik

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Skosiłeś trawę? Nie dawaj jej do odpadów, tylko wykorzystaj w ogrodzie. Polecamy mulczowanie, ściółkowanie oraz inne sposoby - RegioDom.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna