MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studenci byli w dużych opałach - ćwiczenia w Grajewie

Rafał Bieńkowski [email protected]
Studenci z WSKiOZ Białystok zadbali o to, by ćwiczenia wyglądały bardzo realistycznie
Studenci z WSKiOZ Białystok zadbali o to, by ćwiczenia wyglądały bardzo realistycznie
Strażacy mieli ręce pełne roboty.

Przez trzy dni na terenie naszego powiatu trwały II Polsko-Norweskie Warsztaty Ratownicze. Największym zainteresowaniem cieszyły się efektowne ćwiczenia, które odbyły się w Grajewie.

Przeraźliwy krzyk kilkudziesięciu studentów uwięzionych w zniszczonym autobusie i ciągła walka z czasem. Strażacy wynoszą po kolei broczących krwią poszkodowanych. Niektórzy natychmiastowej pomocy potrzebowali jeszcze we wraku samochodu. Udało się.

To tylko ćwiczenia
Tak wyglądały czwartkowe ćwiczenia podlaskich strażaków, które były jednym z elementów II Polsko-Norweskich Warsztatów Ratowniczych (9-11 lutego).

- Efektownym pokazom przyglądali się zaproszeni goście z województw ościennych oraz przedstawiciele służb ratowniczych z Norwegii, Litwy, Rosji, Białorusi, Ukrainy i Niemiec - podaje mł. bryg. Andrzej Jabłoński, rzecznik PSP Grajewo.

Aby przećwiczyć ludzkie zachowania w nagłych sytuacjach, odbyły się pokazy działań związanych z wyciekiem gazu, wypadkiem samochodu ciężarowego i dwóch osobowych oraz uwalnianiem z autobusu rannych ludzi.

W ostatnim pokazie wzięło udział 40 studentów kosmetologii z Białegostoku, którzy profesjonalnie ucharakteryzowali się na potrzeby manewrów strażackich. Dzięki temu ranni wyglądali realistycznie.
Część czynności podczas pokazów została przeprowadzona w sposób określony przez przedstawicieli norweskiej straży. Wszystko po to, aby obie strony mogły poznać sposoby pracy swoich kolegów.
Warsztaty to jednak nie tylko ćwiczenia. Na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego "Knieja" w Rajgrodzie pożarnicy brali udział w wykładach.

Norweskie wsparcie
- Jednym z celów warsztatów było doskonalenie procedur ratowniczych związanych z realizacją zadań z zakresu ratownictwa technicznego - informuje Jabłoński.

Przedsięwzięcie realizowane było w ramach projektu "Najlepsze praktyki. Transfer wiedzy pomiędzy polskimi i norweskimi służbami ratowniczymi" organizowanym przy wsparciu udzielonym przez Norwegię, poprzez dofinansowanie z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna