MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto Bielskiej Ikony Matki Bożej. Tłumy wiernych przeszły ulicami miasta z cudowną ikoną. Zobacz zdjęcia

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Powrót procesji
Powrót procesji Piotr Łozowik
Po raz dziewiąty ulicami Bielska Podlaskiego przeszła uroczysta procesja z Bielską Ikoną Bogurodzicy. Wydarzenie tradycyjnie zgromadziło wielu wiernych. Uroczystościom przewodniczył metropolita Sawa w asyście kilku biskupów i licznie zgormadzonego duchowieństwa. Tradycja czerwcowej procesji już na stałe wpisała się do kalendarza cerkiewnego i miejskiego.

Spis treści

Obchody święta Bielskiej Ikony Bogurodzicy 2024

Tym razem 9 czerwca po raz kolejny ulicami Bielska Podlaskiego przeszła procesja z cudowną, bielską ikoną. Chodniki i ulice wypełniły się ludźmi licznie przybyłymi z całego miasta i nie tylko.

Wierni przeszli od cerkwi Narodzenia NMP, z ulicy Jagiellońskiej, dalej ulicą Kopernika aż do cerkwi Zaśnięcia Bogurodzicy, znajdującej się przy ulicy Mickiewicza. Tam właśnie była sprawowana główna Boska Liturgia na ołtarzu polowym.

Zobacz jak wyglądał procesja i Święta Liturgia i kto w niej uczestniczył:

W tym roku do Bielska przyjechało wielu hierarchów z metropolitą Sawą na czele, który celebrował Świętą Liturgię. Nabożeństwo współcelebrowali również:

  • Abp białostocko-gdański Jakub
  • Abp lubelsko-chełmski Abel
  • Grzegorz - Arcybiskup Bielski
  • Biskup hajnowski - Paweł
  • Biskup siemiatycki Warsonofiusz
  • Andrzej - biskup supraski

Wśród zgromadzonych duchownych byli też dziekan bielski o.Leoncjusz Tofiluk (proboszcz parafii św. Michała) oraz wicedziekan bielski o.Jerzy Bogacewicz (proboszcz parafii 'Preczyścienskiej')

Bielsk Podlaski, 9.06.2024
Bielsk Podlaski, 9.06.2024 Piotr Łozowik

Cudowna Bielska Ikona Bogrodzicy

Ikona Bogorodzicy znajdująca się na co dzień w bielskiej cerkwi Narodzenia Najświętszej Marii Panny jest prawdopodobnie drugą najstarszą ikona na Podlasiu. Jest szczególnie czczona przez mieszkańców miasta i okolic, jej wykonanie ocenia się na przełom XV i XVI w. Ikona została ufundowana przez królową Helenę i pierwotnie przebywała w cerkwi zamkowej, którą to przeniesiono w 1562 roku na obecne miejsce.

Jest to wizerunek maryjny typu hodegetria - najstarszy i najbardziej rozpowszechniony. Maryja ukazana jest frontalnie, najczęściej w półpostaci. Na jej obliczu nie widać matczynych emocji, głowę trzyma prosto, lekko zwróconą w kierunku Chrystusa. Syna trzyma na lewym ramieniu i gestem prawej dłoni wskazuje go. Do tego samego typu ikonograficznego należy Częstochowska Ikona Matki Bożej. Bielska ikona uznawana jest za cudowną o czymś świadczą liczne wota pozostawione przy ikonie.

Zobacz jak wyglądał procesja i Święta Liturgia i kto w niej uczestniczył:

Święto ikony w Bielsku

Bielska ikona doczekała się swego święta w 2007 roku, a przypada ono na drugą niedzielę czerwca. Na trwałe wpisało się ono w kalendarz cerkiewny, ale i miejski miasta.

Zobacz również: Święto Bielskiej Ikony Matki Bożej w roku 2023:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna