MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sytuacja finansowa w gminach nie jest łatwa, ale inwestycji w 2023 roku nie zabraknie

Martyna Jurkowska
Martyna Jurkowska
Rok 2023 z pewnością nie będzie łatwy dla podlaskich samorządów. Sytuacja na rynku energetycznym powoduje, że budżety ledwo się spinają. Ale to nie znaczy, że w planach nie ma dużych i kluczowych, z punktu rozwoju samorządów, inwestycji. Tak przynajmniej wynika z projektów budżetów, które do połowy listopada musieli przedstawić włodarze gmin.

- Jeśli będzie dodatkowe wsparcie ze strony rządu, to rozwiąże wiele problemów. Liczę więc na to, że ponownie będzie można składać wnioski do Polskiego Ładu. Nam szczególnie zależy na inwestycjach drogowych, ale też na modernizacji oświetlenia ulicznego, która mogłaby przynieść realne oszczędności w czasach rosnących kosztów energii. Jeśli uzyskamy dotacje na te zadania, które sięgają 95 proc. wartości inwestycji, to będziemy mogli mówić o budżecie proinwestycyjnym. Wtedy zostaje nam tylko zabezpieczenie środków na wkład własny - mówi Witold Łapiński, wójt gminy Poświętne.

Do połowy listopada samorządy musiały przygotować projekty budżetów na 2023 rok. I choć sytuacja finansowa samorządów nie jest łatwa, to wygląda na to, że przyszły rok wcale nie przyniesie recesji pod względem inwestycji. Wszystko dzięki środkom z budżetu państwa, Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych, Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz środków z Unii Europejskiej, które będą przeznaczone do zrealizowania oczekiwanych od lat, dużych inwestycji w gminach.

- W przyszłorocznym budżecie mamy zadania, na które pozyskaliśmy środki zewnętrzne. Ich dofinansowanie sięga nawet 80-90 proc. Są to inwestycje bardzo ważne, na które mieszkańcy czekali kilkadziesiąt lat, jak choćby budowa Gminnego Centrum Przesiadkowego w miejscu dawnego budynku dworca PKP czy prace drogowe w centrum miasta łącznie z budową parkingów - mówi Ewa Kulikowska, burmistrz Sokółki.

Budżet to nie tylko nowe inwestycje

Z kolei samorząd Łomży w przyszłym roku planuje głównie kontynuację rozpoczętych już inwestycji.

- Kontynuowane będą przede wszystkim zadania z 2022 r., czyli termomodernizacja budynków komunalnych, w tym zabytkowej kamienicy przy ul. Polowej 65, inwestycje w oświacie, głównie budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 5, budowa Przedszkola Publicznego nr 5, dokończenie przebudowy Bursy nr 2. Planowane są również nakłady na budowę II i III etapu bulwarów nadnarwiańskich w wysokości blisko 15 mln zł - informuje prezydent Mariusz Chrzanowski.

Niestety, nawet mimo planowanych licznych inwestycji, samorządowcy nie ukrywają, że 2023 będzie jednak trudnym rokiem. Rządowe zmiany w systemie podatkowym, inflacja, wyższe ceny energii i paliw, napięcia na rynku budowlanym oraz nieruchomości - to wszystko sprawia, że projektowanie najważniejszego dokumentu w każdej gminie, stało się wyzwaniem.

A budżet to nie tylko inwestycje. W tym dokumencie gminy muszą też uwzględnić wzrosty wynikające z zapowiedzianej przez rząd podwyżki płacy minimalnej. Bo gmina to nie tylko urząd, ale też ludzie pracujący we wszystkich jednostkach samorządowych, także szkołach podstawowych i przedszkolach.

Najważniejsze stałe dochody

- Niemal 90 proc. gmin wiejskich i miejsko-wiejskich nie jest w stanie zrównoważyć wydatków bieżącymi dochodami własnymi. Równocześnie tracimy tym samym możliwość pozyskania kredytów. Dochody własne gminy wiejskiej są niskie, naturalnie dużo niższe niż miast. Natomiast koszt energii, jaką kupuje gmina wiejska czy miejska jest tak samo wysoki. Cena prądu i gazu wzrosła w ostatnim czasie o kilkaset procent. Takie koszty jak m.in. gaz czy prąd gmina wiejska może pokryć jedynie z dochodów własnych, których praktycznie nie ma, bo koszty, jakie musi ponieść gmina, wielokrotnie przewyższają jej dochody - wyjaśnia Mirosław Lech, wójt Korycina, członek Zarządu Związku Gmin Wiejskich.

I zaznacza, że gminy najbardziej potrzebują stałości dochodów, a nie wybiórczego dofinansowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna