MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkolą specjalistów

Magdalena Szymańska
Trzydziestu szczęśliwców z Białegostoku uczyło się, jak samodzielnie prowadzić księgowość.
Trzydziestu szczęśliwców z Białegostoku uczyło się, jak samodzielnie prowadzić księgowość.
Z ponad stu dwudziestu kandydatów z Białegostoku i Kolna do pierwszej edycji projektu "Wiedza i kompetencje najlepszą inwestycją w przyszłość" przeszło tylko sześćdziesiąt osób. I choć część teoretyczna mają już za sobą, to przed nimi najważniejsze. Podczas czteromiesięcznych staży zawodowych, muszą pokazać, czego tak naprawdę nauczyli się na kursach.

Kurs na samodzielnego księgowego i analityka/doradcę finansowego już na etapie rekrutacji cieszył się ogromną popularnością. Dlatego organizatorzy: Polska Grupa Doradcza w Białymstoku oraz Powiatowy Urząd Pracy, zawyżyli poprzeczkę.
- Ponieważ tematyka szkoleń obejmuje analizy finansowe, rachunkowość i samodzielną księgowość, to w procesie rekrutacji priorytetowo traktowane były osoby z wykształceniem wyższym o kierunkach ekonomicznych - mówi Anna Lebiedzińska, prezes Polskiej Grupy Doradczej w Białymstoku.
Ale i to nie zniechęciło kandydatów.
- Napłynęło do nas ponad 120 zgłoszeń, a musieliśmy wybrać tylko 60 osób - mówi Anna Lebiedzińska. - Trzydzieści osób z Białegostoku szkoliło się w zawodzie samodzielny księgowy, zaś tyle samo uczestniczyło w kursie "Analityk finansowy/doradca finansowy" w Kolnie.

Czas na działania

Projekt składa się z dwóch części: teoretycznej, która zakończyła się we wrześniu, i części praktycznej, którą uczestnicy mają jeszcze przed sobą.
- Teorię prowadzili u nas wykładowcy akademiccy oraz osoby aktywnie związane ze światem księgowości, analiz i rachunkowości - mówi Anna Lebiedzińska. - Na koniec szkolenia przeprowadzony został egzamin sprawdzający poziom zdobytej wiedzy, który był przepustką do drugiego etapu projektu, czyli staży zawodowych.
Uczestnicy, którzy zdali egzamin z najlepszym wynikiem, od października rozpoczęli czteromiesięczne staże zawodowe w różnych placówkach budżetowych i przedsiębiorstwach prywatnych.

Liczą na pracę

Jednym z uczestników projektu w Kolnie jest Marek Borys, który szkolił się w kierunku analityk finansowy/doradca finansowy.
- Bardzo interesują mnie zagadnienia związane z rachunkowością - mówi. - Chciałbym z tym zawodem związać swoją przyszłość. Sądzę, że idea kursu była naprawdę dobra. Co prawda szkolenie trwało zbyt krótko, żeby nazywać siebie specjalistą w tej dziedzinie, ale na pewno nakreśliło nam obraz tego, co powinniśmy wiedzieć, żeby pracować w zawodzie.
Izabela Bach również uczestniczy w projekcie, ale w grupie białostockiej, która odbywała kurs z zakresu samodzielny księgowy.
- Przez kilka miesięcy nie mogłam znaleźć pracy w swoim zawodzie, dlatego postanowiłam się przekwalifikować właśnie w kierunku księgowości - mówi. - Mieliśmy profesjonalną kadrę i mogliśmy uczyć się księgowości na programach komputerowych: finansowo-księgowych.
Jednak największe nadzieje na znalezienie pracy pani Izabela wiąże ze stażem
- Cieszę się, że znalazłam się w tej czterdziestce szczęśliwców, którzy będą odbywali staże zawodowe - mówi. - Dopiero teraz możemy sprawdzić, czego i w jakim stopniu nauczyliśmy się podczas szkolenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna