MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szlachetne zdrowie

Marta Gosk [email protected]
Pierwszy szpital Świętego Ducha w Łomży powstał w XV w. przy kościele św. Ducha. Dopiero kilka stuleci później mieszkańcy Łomży doczekali się prawdziwego szpitala, który także nosił nazwę Świętego Ducha.

Uroczyste poświęcenie i otwarcie placówki, położonej przy ul. Wiejskiej, odbyło się 3 listopada 1886 r. (chociaż na tympanonie widnieje data 1878).

W budynku, na parterze, znajdowało się 5 sal dla chorych, sala operacyjna, gabinet lekarski i kancelaria. Na piętrze mieściła się kaplica, apteka, 4 sale dla chorych, skład bielizny i 2 pokoje z wannami. Swoje pokoje miały tam także zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Znane jako siostry szarytki, z charakterystycznym nakryciem głowy, sprawowały opiekę nad pacjentami z Łomży i okolic.

Oprócz szpitala przy ul. Wiejskiej od 1857 r. działał szpital żydowski przy ul. Jatkowej, przeniesiony pod koniec XIX w. na Senatorską. Z kolei przy ul. Polowej mieścił się szpital wojskowy, a przy al. Legionów - więzienny. W dwudziestoleciu międzywojennym w Łomży działały trzy szpitale: św. Ducha (ul. Wiejska), św. Wojciecha (ul. Rybaki ) oraz żydowski (ul. Senatorska). Mieszkańcy Łomży i powiatu łomżyńskiego leczyli się też w szpitalu św. Rocha w Piątnicy.

Po drugiej wojnie światowej lekarze mogli wznowić działalność w klasycystycznym gmachu przy ul. Wiejskiej. Budynek szpitalny przetrwał wojenną zawieruchę, ale nie ominęły go zmiany administracyjno-porządkowe wprowadzone przez władze ludowe, które na początku lat 50. XX w. przystąpiły do usuwania z niego katolickich symboli.

Oprócz szarytek, z krajobrazu szpitala zniknęła figura Matki Boskiej stojąca przed gmachem. Zmieniła się też nazwa łomżyńskiej placówki zdrowia. Szpital przy Wiejskiej otrzymał za patronkę "Doktor Ankę", czyli lekarkę Helenę Wolf (1915-1944) służącą w Armii Ludowej. Budynek, choć pokaźnych rozmiarów, nie mógł pomieścić wszystkich oddziałów. W dwukondygnacyjnym gmachu należącym do ojców Kapucynów, gdzie przed wojną mieściło się Kolegium św. Fidelisa, umieszczono oddziały dziecięcy i wewnętrzny.

W latach 60. XX w. budynek przy ul. Krzywe Koło przekazano szkole zawodowej (dziś mieści się tu Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego), a budynek przy Wiejskiej zajęło liceum pielęgniarskie (dziś Szkoła Policealna Ochrony Zdrowia). Było to związane z przeprowadzką szpitala i jego oddziałów do nowej siedziby przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie.

Trzydzieści lat temu rozpoczęła się budowa nowego szpitala. Położony na osiedlu Łomża-Południe Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego stanowi dziś jedną z najważniejszych placówek medycznych w regionie. Budowa tego obiektu, z przerwami, trwała kilkanaście lat. Uroczyste otwarcie szpitala przy. al. Piłsudskiego nastąpiło 27 września 1996 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna