MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sztuczna inteligencja wkrótce zdecyduje czy dostaniesz pracę? „Jest to bardzo częsta teza, która przeraża pracowników działów HR"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Sztuczna inteligencja coraz częściej wykorzystywana jest w branży HR. Z danych ManpowerGroup wynika, że 20 proc. polskich organizacji realizuje przy udziale narzędzi AI niektóre z elementów procesów rekrutacyjnych, a 19 proc. planuje ich wprowadzenie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. – Sztuczna inteligencja jeszcze nie będzie decydowała o wyniku procesu rekrutacyjnego. Zdecydowanie jest to element wsparcia – mówi nam Marta Szymańska, ekspertka rynku pracy.

Spis treści

Sztuczna inteligencja w działach HR

Jak pokazują dane ManpowerGroup, narzędzia AI coraz śmielej wykorzystywane są także w branży HR – 11 proc. polskich firm jest wczesnymi użytkownikami, ale wykorzystuje technologie AI w HR, 20 proc. organizacji realizuje przy udziale narzędzi AI niektóre z elementów procesów rekrutacyjnych, 19 proc. planuje ich implementację w ciągu najbliższego roku, a 16 proc. przed upływem 3 lat.

– Patrząc na dane oraz działania firm, możemy już mówić o początku nowego trendu jakim jest automatyzacja procesów oraz postęp technologiczny w obszarze HR – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Marta Szymańska, menedżer rekrutacji stałej i ekspertka rynku pracy w Manpower. – Sztuczna inteligencja jeszcze nie będzie decydowała o wyniku procesu rekrutacyjnego. Zdecydowanie jest to element wsparcia – dodaje.

Jak wyjaśnia dalej, dzięki sztucznej inteligencji, dzięki zautomatyzowanym narzędziom, firmy są w stanie taką rekrutację przeprowadzić szybciej. – Jednak na ten moment sztuczna inteligencja nie posiada aż tylu danych” zarówno o stanowisku, jak i o naszej organizacji, żeby w tym momencie była w stanie podjąć decyzję, bez udziału człowieka – wyjaśnia. – To jeszcze nie jest ten moment, w którym jesteśmy w stanie w pełni powierzyć proces rekrutacji sztucznej inteligencji – podkreśla.

– Mówiąc dokładniej, sztuczna inteligencja wykorzystywana jest w części administracyjno- organizacyjnej – tłumaczy. – W momencie, kiedy sztuczna inteligencja nabędzie już odpowiednią wiedzę na temat naszej organizacji i stanowiska, to wtedy jej ogromne możliwości mogą spowodować to, że być może będzie niezauważalne to rozmowa odbywa się pomiędzy botem, a kandydatem – mówi i dodaje, że do tego jeszcze dług droga.

Obawy firm przed włączeniem w proces rekrutacji sztucznej inteligencji

Według analizy ManpowerGroup, 18 proc. przedsiębiorców znad Wisły w ogóle nie bierze pod uwagę wykorzystania sztucznej inteligencji w procesach rekrutacyjnych, a 6 proc. z nich zdecydowało, że nie będzie włączać AI do rekrutacji przez co najmniej 3 lata.

Zdaniem ekspertki, organizacje, które pozostają sceptyczne wobec wykorzystania sztucznej inteligencji w procesach rekrutacyjnych obawiają się zwykle wpływu bezosobowej natury AI na to, jakie kandydat będzie miał doświadczenia związane z daną firmą, co jest niezwykle ważne w budowaniu marki pracodawcy.

– Złożoność i nieprzejrzystość algorytmów rodzi obawy o odpowiednią selekcję CV, czy kwalifikowanie osób do kolejnych etapów rekrutacji. Należy jednak pamiętać, że sztuczna inteligencja jest przyszłością, może przynieść znaczne korzyści także w procesach rekrutacyjnych. Zwiększa efektywność poprzez automatyzację niektórych zadań, umożliwia podejmowanie decyzji opartych na zbiorach danych, co niejednokrotnie stanowi cenny drogowskaz dla osób zarządzających. Kluczowe jest tutaj odpowiednio sparametryzowane wdrożenie każdego narzędzia, a także zapewnienie przejrzystości strategii oraz opracowanie odpowiednich zasad korzystania ze wsparcia technologicznego. Wciąż niezbędne jest również zachowanie udziału człowieka w decyzjach personalnych – wyjaśnia.

Sztuczna inteligencja zastąpi działy HR w firmach?

Zdaniem ekspertki, sztuczna inteligencja nie przejmie działów HR. – Jest to bardzo częsta teza, która trochę przeraża pracowników działów HR, natomiast to z całą pewnością będzie wsparcie, które pozwoli uwolnić czas na bardziej kreatywne działania, nie tylko związane z procesem rekrutacji – zaznacza.

Szymańska zwraca uwagę, że dział HR to także różnego rodzaju szkolenia, onboarding, dlatego jej zdaniem, sztuczna inteligencja nie będzie wykorzystywana do tego stopnia. – Będzie to wsparcie, aniżeli zastąpienie – podkreśla.

Które firmy korzystają z pomocy sztucznej inteligencji w procesach rekrutacyjnych?

Jak wyjaśnia ekspertka, obecnie, głównie ze względów stricte finansowych, z tego rozwiązania korzystają duże korporacje, które inwestują w rozwój sztucznej inteligencji. – Mamy szereg mniejszych firm, startupów, które także są zainteresowane tym procesem – mówi i dodaje, że najczęściej są to firmy z obszaru technologicznego.

– Jeżeli chodzi o mniejsze przedsiębiorstwa, to myślę, że znajdują się one jeszcze w fazie badania tego, w jaki sposób sztuczna inteligencja będzie w stanie im pomóc – podsumowuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sztuczna inteligencja wkrótce zdecyduje czy dostaniesz pracę? „Jest to bardzo częsta teza, która przeraża pracowników działów HR" - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna