Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądały żniwa naszych dziadków! Snopki zboża, ręczna kosa i niepowtarzalny klimat tamtych dni. Zobacz archiwalne zdjęcia

Robert Borowy
Robert Borowy
Snopki siana na polu, praca przy użyciu ręcznej kosy, stary sprzęt rolniczy i te piękne, nostalgiczne chwile. Zobacz archiwalne fotografie!
Snopki siana na polu, praca przy użyciu ręcznej kosy, stary sprzęt rolniczy i te piękne, nostalgiczne chwile. Zobacz archiwalne fotografie! Narodowe Archiwum Cyfrowe
Spójrzcie tylko na te unikatowe zdjęcia! To właśnie w taki sposób wyglądały żniwa naszych dziadków lata temu. Praca od świtu do zmierzchu, snopki zboża na polu, ciężka praca ręczną kosą i... niepowtarzalny klimat jedności. Wspólne przeżywanie chwil w ten sposób już nie wróci. Na szczęście jest Narodowe Archiwum Cyfrowe, które posiada w sobie prawdziwe perełki.

Snopki zboża, ręczna kosa i niepowtarzalny klimat tamtych dni

Dawne zbiory województwa podlaskiego były wyjątkowym czasem, który łączył wspólnoty wiejskie i miasteczka. To okres, gdy mieszkańcy tego obszaru zbierali owoce ciężkiej pracy i oddawali hołd przyrodzie za jej hojność. Snopki na polu, ręczna kosa i jedność okolicznych mieszkańców. Zobacz unikatowe i archiwalne zdjęcia z tamtych niezapomnianych chwil.

Województwo Podlaskie, ze swoimi malowniczymi krajobrazami, sprzyjało rolnictwu, co sprawiało, że zbiory były wyjątkowo ważnym wydarzeniem. Ludzie pracowali od świtu do zmierzchu, zbierając plony, śpiewając pieśni ludowe i opowiadając sobie historie. To był czas ciężkiej pracy, ale także radości z jej owoców.

Tradycje i obrzędy podczas trwania żniw

Podlaskie zbiory były pełne tradycji i obrzędów. Jednym z najważniejszych momentów były "Dożynki", czyli święto plonów. To czas, gdy ludzie przystrajali się w tradycyjne stroje ludowe, święcili chleb i przystrajali wieńce. Wieńce te były symbolem obfitości, które wystawiane były podczas uroczystej mszy świętej.

Podczas Dożynek organizowano także różnorodne konkursy i zabawy, w których brały udział całe rodziny. Były to okazje do integracji społeczności wiejskich i międzypokoleniowego przekazywania tradycji.

Magia podlaskich żniw

Wierzenia i magia to nieodłączna część dawnych żniw w Podlaskiem. Wierzono, że dusze przodków wciąż czuwają nad rolami i ich plonami. Dlatego też wiele obrzędów miało na celu uspokojenie tych dusz i zapewnienie dobrych zbiorów.

Jednym z tych obrzędów był "poświęcony chleb". Na koniec zbiorów, część chleba była poświęcana i kładziona na ołtarzu domowym jako ofiara dla dusz przodków. Wierzenie to symbolizowało wdzięczność i szacunek dla tych, którzy pracowali na roli wcześniej.

Dziedzictwo żniw na terenach woj. podlaskiego

Dzisiaj, choć technologia i rolnictwo zmieniły się znacznie, tradycja zbierania plonów i świętowania żniw w Podlaskiem nadal trwa. Dożynki są nadal obchodzone w wielu miejscowościach, a tradycyjne elementy są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Podlaskie zbiory to nie tylko czas pracy na polach, to także czas, kiedy ludzie łączą się z przyrodą i ze sobą nawzajem. To okazja do podziękowania za owoce ziemi i zrozumienia, jak ważne są nasze więzi z naturą.

Zobacz archiwalne zdjęcia ze żniw naszych dziadków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna