Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te zwierzęta żyją w województwie podlaskim. I są pod ścisłą ochroną. Zobacz zdjęcia

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Orzesznica (Muscardinus avellanarius) - gatunek niewielkiego, rudego gryzonia z rodziny popielicowatych, jedynego przedstawiciela rodzaju orzesznica mieszkającego w lasach. Żywi się orzechami, jagodami i żołędziami. Oprócz tego zjada też pewne ilości owadów. Długość ciała 6 - 9 cm, długość ogona 5 - 8 cm, masa ciała 9 - 23 g. Występuje głównie w lasach i większych zadrzewieniach, szczególnie preferuje zarośla leszczynowe. W lasach przebywa najczęściej w warstwie podszytu.Prowadzi nocny tryb życia. W dzień przebywa w wybudowanych przez siebie gniazdach" umieszczonych nisko nad ziemią w gęstych krzakach lub umieszczonych wyżej. Na zimę zapada w sen zimowy, trwający od października do początku kwietnia.
Orzesznica (Muscardinus avellanarius) - gatunek niewielkiego, rudego gryzonia z rodziny popielicowatych, jedynego przedstawiciela rodzaju orzesznica mieszkającego w lasach. Żywi się orzechami, jagodami i żołędziami. Oprócz tego zjada też pewne ilości owadów. Długość ciała 6 - 9 cm, długość ogona 5 - 8 cm, masa ciała 9 - 23 g. Występuje głównie w lasach i większych zadrzewieniach, szczególnie preferuje zarośla leszczynowe. W lasach przebywa najczęściej w warstwie podszytu.Prowadzi nocny tryb życia. W dzień przebywa w wybudowanych przez siebie gniazdach" umieszczonych nisko nad ziemią w gęstych krzakach lub umieszczonych wyżej. Na zimę zapada w sen zimowy, trwający od października do początku kwietnia. wikipedia.org/ Björn Schulz
Tych zwierząt nie tylko nie wolno chwytać, więzić, zabijać, ale nawet fotografować i płoszyć.

Ochrona gatunkowa ma na celu zapewnienie przetrwania i zachowanie właściwego stanu ochrony dziko występujących w Polsce i Unii Europejskiej. Chodzi o rzadkie, endemiczne rośliny, zwierzęta, grzyby, siedliska i ostoje - podatne na zagrożenia i zagrożonych wyginięciem. Listę określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r.

Są dwa rodzaje ochrony gatunkowej: ochrona ścisła i częściowa. Ochrona ścisła polega na całkowitym zakazie ingerencji człowieka wobec danego gatunku, przekładającego się między innymi na zakaz: uszkadzania, niszczenia, zbierania, przetrzymywania, niszczenia środowiska występowania, zabijania, płoszenia, posiadania itp. Wszelkie odstępstwa od zakazów związanych z ścisłą ochroną gatunkową wymagają uzyskania stosownego pozwolenia.

Nadleśnictwo Giżycko. Sarna albinoska wpadła w fotopułapkę. ...

Działanie wbrew przepisom Ustawy o ochronie przyrody, grozi więzieniem - od 3 miesięcy do 5 lat.

Nietoperz Mopek, Ryś Euroazjatycki, żubr, Smużka, Popielica Szara... Jakie gatunki dziko występujących zwierząt województwa podlaskiego są objęte ścisłą ochroną? Informacje w kolejnych slajdach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna