MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Termin stosowania nawozów powinien być zależny od pogody. Branża rolna apeluje do komisarza

Agata Wodzień-Nowak
- Zmiany klimatu stają się faktem i urzędnicy nie mogą wprowadzać przepisów, które są niemożliwe do zrealizowania - skomentował apel PZPRZ Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.
- Zmiany klimatu stają się faktem i urzędnicy nie mogą wprowadzać przepisów, które są niemożliwe do zrealizowania - skomentował apel PZPRZ Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. pixabay
Przepisy nie przystają do warunków klimatycznych, które ulegają intensywnym zmianom - taki wniosek płynie z pisma, jakie Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych kieruje do komisarza UE Janusza Wojciechowskiego. Osobne pismo w tej sprawie wysłał minister rolnictwa.

- Z uwagi na zmieniający się klimat, w wielu rejonach Polski, już w połowie lutego, ze względu na właściwe warunki agrotechniczne, wskazane jest zastosowanie nawozu azotowego, tymczasem przepis zakazujący tej praktyki przed 1 marca powoduje, że rolnicy tracą cenny czas i wodę z gleby, która spełnia kluczową rolę w prawidłowym przyswojeniu tego składnika przez rośliny, co może mieć nie tylko niekorzystne skutki produkcyjne, ale także ekologiczne - wykazuje w apelu do unijnego komisarza Stanisława Kacperczyk prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych wchodzącego w skład Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

To Cię może też zainteresować

Polskie organizacje rolnicze zdecydowały się zaapelować do Janusza Wojciechowskiego, który jesienią ubiegłego roku został unijnym komisarzem ds. rolnictwa. Domagają się wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących dopuszczalnych terminów stosowania nawozów azotowych. Według organizacji rolniczych obecne zasady są nieracjonalne i grożą utratą zysków rolników.

Termin stosowania nawozów powinien być zależny od pogody

Stosowanie nawozów azotowych w Polsce tylko między 1 marca a 31 października w zasadniczy sposób utrudnia osiąganie przez producentów celów produkcyjnych i ekologicznych, uważa Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, który przygotował apel. Autorzy pisma do komisarza zaznaczają, że" to nie daty zapisane w przepisach powinny decydować o ich zastosowaniu a sprzyjająca pogoda".

To samo dotyczy jesieni. Październikowy termin zdaniem PZPRZ powinien "z podobnych względów zostać wyeliminowany z przepisów. W ostatnich latach jesteśmy bowiem często świadkami braku wilgoci w glebie także jesienią, a to uniemożliwia terminowe zastosowanie nawozów mineralnych, naturalnych, płynnych i stałych. Dlatego wymieniona data (31 październik) powinna także zostać usunięta z przepisów. Najlepiej byłoby uzależnić możliwość stosowanie nawozów naturalnych na gruntach ornych, uprawach trwałych i użytkach zielonych brakiem zamarzniętej gleby i okrywy śniegowej".

Ministerstwo rolnictwa też chce przyspieszyć termin

Swoja opinię o konieczności zmiany przepisów dotyczących stosowania nawozów, podpierają ostatnią wypowiedzią przedstawiciela Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Z zadowoleniem przyjęliśmy ostatnią deklarację wiceministra Ryszarda Kamińskiego złożoną kilka dni temu podczas poznańskich targów Polagra - Premiery, że ministerstwo rolnictwa będzie także interweniować w tej sprawie w Komisji Europejskiej. Wspólny polski głos powinien być mocno słyszalny w Brukseli. Nie można udawać, że nic się nie dzieje. Zmiany klimatu stają się faktem i urzędnicy nie mogą wprowadzać przepisów, które są niemożliwe do zrealizowania - skomentował apel PZPRZ Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa również skierował do Janusza Wojciechowskiego pismo ws. przyspieszenia terminu stosowania nawozów, w związku ze zmianami klimatu i niedoborami wody w Polsce w tym roku.

Źródło: informacja prasowa

To Cię może też zainteresować

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna