Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Białowieży rozmawiano o funduszach unijnych dla regionu

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
O Funduszach Europejskich dla Podlasia i regionów przygranicznych rozmawiał z samorządowcami marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki
O Funduszach Europejskich dla Podlasia i regionów przygranicznych rozmawiał z samorządowcami marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki Kamil Timoszuk/UMWP
Dziś przed południem w Białowieży odbyło się spotkanie dotyczące konkursów ogłaszanych w ramach nowego programu "Fundusze Europejskie dla Podlaskiego (FEdP) 2021-2027", który jest zdecydowanie większy niż w poprzedniej perspektywie. W spotkaniu udział wziął marszałek Artur Kosicki oraz przedstawiciele samorządów i instytucji z terenu powiatu hajnowskiego.

Spotkanie, które odbyło się w czwartek w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym w Białowieży dotyczyło pieniędzy z Funduszy Europejskich dla województwa podlaskiego.

To jest niewątpliwie sukces, bo – w porównaniu do innych województw– stosunek wartości programów na lata 2021-2027 i 2014-2020 wskazuje, że jesteśmy w samej czołówce. Mamy jedną z najwyższych wartości. To niewątpliwie zasługa zarządu województwa, ale przede wszystkim dyrektorów i pracowników departamentów odpowiedzialnych za wdrażanie programów – powiedział marszałek województwa podlaskiego, Artur Kosicki.

Na 6 mln euro w ramach nowego programu liczyć mogą samorządy wchodzące w skład Partnerstwa Południowo - Wschodniego Podlasia czyli 31 gmin z trzech powiatów: hajnowskiego, bielskiego i siemiatyckiego oraz dwóch gmin powiatu białostockiego.

W dobrej sytuacji jest gmina Białowieża, która należy tzw. obszarów strategicznej interwencji jako obszar wiejski, przyrodniczo cenny. To daje jej preferencje w ubieganiu się o wsparcie m.in. na ochronę środowiska i wartości krajobrazowych, a także na rozwój przedsiębiorczości, która pozwoli zachować walory przyrodnicze, w tym tzw. turystyki kwalifikowanej (rekreacja i amatorskie uprawianie sportu) czy ekoturystyki.

Praktycznie 90 proc. dróg udało się zmodernizować dzięki temu wsparciu. Na pewno mamy jeszcze problemy dotyczące sieci kanalizacyjnej czy sieci wodociągowej, dlatego, że – choć jesteśmy małą gminą – odwiedza nas rocznie kilka tysięcy turystów. I musimy nasze moce przerobowe dostosować do faktycznych potrzeb – wyjaśniał wójt Białowieży Albert Litwinowicz.

W ramach nowej perspektywy finansowej na terenie powiatu hajnowskiego planowane są m.in.:

  • rewitalizacja linii kolejowej Hajnówka - Białowieża
  • budowa ścieżki rowerowej Hajnówka - Białowieża

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w trwającym naborze do programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 składa właśnie wniosek o dofinansowanie budowy drogi wojewódzkiej nr 687 Juszkowy Gród - Zwodzieckie oraz drogi wojewódzkiej nr 688 Tarnopol-Siemianówka.

Szczególnym miejscem na mapie Podlasia jest cały teren przygraniczny, doświadczony w wyniku kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Jak poinformowała Emilia Malinowska, dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości urzędu marszałkowskiego, przedsiębiorcy z powiatu hajnowskiego będą preferencyjnie traktowani – skorzystają z dotacji na wsparcie działalności, choć w nowym rozdaniu unijnych pieniędzy biznes ma korzystać głównie z instrumentów zwrotnych (np. pożyczek). Ale samorząd województwa wynegocjował z Komisją Europejską, że tereny graniczące z Białorusią i Rosją zostaną objęte szczególną pomocą, stąd decyzja o wprowadzeniu dotacji.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna