Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Perlejewo zostało otwarte nowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Nowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w województwie podlaskim. Ośrodek wesprze osoby niepełnosprawne na terenie gminy Perlejewo.
Nowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w województwie podlaskim. Ośrodek wesprze osoby niepełnosprawne na terenie gminy Perlejewo. Gmina Perlejewo
W poniedziałek 31 lipca oficjalnie otwarto zostało centrum opiekuńczo-mieszkalne w Perlejewie. W placówce pomoc znajdzie 18 osób. Centrum opiekuńczo-mieszkalne będzie służyło wszystkim mieszkańcom gminy Perlejewo. Inwestycja kosztowała 4 miliony złotych.

Centrum opiekuńczo-mieszkalne w gminie Perlejewo

Centra opiekuńczo-mieszkalne przeznaczone są dla dorosłych osób niepełnosprawnych legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności. Mieszkańcy czekali na inwestycję trzy lata. Umowa na budowę centrum została podpisana w grudniu 2020 roku. Wójt gminy Perlejewo podkreśla, że budowa centrum była analizowana.

Na początku było wahanie. Zleciłem wykonanie analizy sytuacji pod kątem osób niepełnosprawnych zamieszkujących naszą gminę. Okazało się, że takich osób jest dużo, a centrum może stanowić konkretną odpowiedź na ich problemy. Dlatego zdecydowaliśmy się na budowę centrum - przekazuje wójt Jakub Wierzbicki.

Pomoc znajdzie w nim 18 osób

W centrum pomoc znajdzie 18 osób. Piętnaście osób będzie korzystało z opieki dziennej. Pobyt dzienny będzie obejmował 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Osoby zapewnione będą miały dojazd do placówki. Natomiast trzy osoby zostaną objęte opieką całodobową.

Cieszę się, że podjęliśmy decyzję o budowie centrum. Placówka podniesie na zupełny inny poziom wsparcie dla niepełnosprawnych. Budynek już stał się wizytówką naszej gminy - zaznacza wójt gminy Perlejewo.

Osoby korzystające z pobytu dziennego i całodobowego będą mogły korzystać z infrastruktury takiej jak: sala do zajęć z opiekunami, jadalnia, kuchnia, sala rehabilitacyjna, pralnia. W czasie pobytu dziennego uczestnicy będą mieli zapewniony jeden ciepły posiłek, natomiast osoby przebywające całodobowo będą miały zapewnione pełne wyżywienie. Dodatkowo obiekt został wybudowany bez barier architektonicznych. Centra mają dawać osobom niepełnosprawnym szansę na samodzielne i niezależne życie.

Gmina stara się, aby wszyscy mieszkańcy mogli korzystać z obiektu.

Staramy się, aby w ramach obiektu z kluczowych usług rehabilitacji oraz wsparcia psychologicznego mogli skorzystać także skorzystać inni mieszkańcy - informuje wójt gminy Perlejewo.

W otwarciu centrum wzięli udział m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz poseł Jarosław Zieliński.

W Perlejewie powstał od podstaw przepiękny obiekt. Jest wyrazem naszej solidarności z osobami z niepełnosprawnościami, osobami starszymi, ponieważ był finansowany z Funduszu Solidarnościowego, obsługiwanego przez MRiPS. Życzę, aby dobrze służył mieszkańcom Gminy. Aby dzięki temu miejscu nie czuli się samotni i mogli być bardziej aktywni - mówił wojewoda podlaski.

Koszt inwestycji

Inwestycja kosztowała 4 mln zł. Budowę centrum w kwocie 2,5 mln zł wsparło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W woj. podlaskim funkcjonują już dwa centra opiekuńczo-mieszkalne. Kolejne zostanie otwarte w miejscowości Koce Schaby (gmina Ciechanowiec).

Zobacz też:Śmierć w przepompowni ścieków. Prezes łapskich wodociągów i dwie inne osoby z zarzutami po zgonie trzech pracowników zakładu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna