Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widmo zwolnień w branży metalowej. Nowa Lewica apeluje do rządu o kontrakty dla podlaskich firm

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Działacze Nowej Lewicy apelowali do rządu Prawa i Sprawiedliwości o - o konkretną pomoc dla podlaskich przedsiębiorców i setek pracowników branży metalowej, którym grozi utrata pracy
Działacze Nowej Lewicy apelowali do rządu Prawa i Sprawiedliwości o - o konkretną pomoc dla podlaskich przedsiębiorców i setek pracowników branży metalowej, którym grozi utrata pracy Izabela Krzewska/ Polska Press
Problemy w branży metalowej i produkcji maszyn rolniczych w Podlaskiem był tematem środowej (13.09) konferencji prasowej działaczy Nowej Lewicy. - Ograniczona produkcja i spadek zamówień grozi zwolnieniami, a nawet zamknięciem firm - ostrzega poseł Paweł Krutul. Apeluje do rządu o pomoc dla przedsiębiorców, w tym kontrakty z Polską Grupą Zbrojeniową.

Branża metalowa w kryzysie. Ratunkiem zamówienia rządowe

Konferencję zorganizowano przed siedzibą PiS w Białymstoku.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwość ma najwięcej do powiedzenia w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Tylko w tym roku wydamy na zbrojenie 137 miliardów złotych. Gdzie są te kontrakty? Dlaczego nie trafiają do podwykonawców i firm podlaskich? - pytał w środę (13.09) Paweł Krutul, podlaski poseł Nowej Lewicy, wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej.

Czytaj też:

Do "tablicy" wywołał polityków PiS, w szczególności Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych, jedynki na liście PiS w Podlaskiem, który ma "znaczącą pozycję w rządzie".

- Apeluję o konkretną pomoc dla podlaskich przedsiębiorców, dla podlaskich pracowników, którym grozi widmo zwolnień, a podejrzewam - jeżeli ta sytuacja będzie narastała - zamknięcie firm, które dają setki miejsc pracy w województwie - mówił Paweł Krutul.

Poinformował, że od ubiegłego tygodnia do jego biura poselskiego zgłaszają się pracownicy lokalnych firm z branży metalowej. Chcą pozostać anonimowi. Boją się zwolnień. Powodem ma być ograniczona produkcja. Po zamknięciu przejścia granicznego z Białorusią nie mają zagranicznych zamówień. Ratunkiem mogłyby być kontrakty krajowe.

Pracownicy bez związków zawodowych i alternatywy na pracę

Działacze podlaskiej Nowej Lewicy podkreślali, że zwalniani pracownicy nie mają alternatywy, bo w naszym regionie praktycznie nie ma przemysłu, a przemysł zbrojeniowy koncentruje się w Polsce zachodniej i południowej.

Zobacz też:

Andrzej Aleksiejczuk z Nowej Lewicy, wiceprzewodniczący Rady OPZZ Województwa Podlaskiego, zwrócił uwagę, że nierzadko utrata zatrudnienia odbywa się z pominięciem przepisów Kodeksu pracy.

- Często wymaga się od pracowników podpisania umowy za porozumieniem stron, choć - zgodnie z Kodeksem pracy - jeśli pracownik traci pracę z winy pracodawcy, powinien otrzymać odpowiednią odprawę, stosowną do stażu pracy - przypomniał Andrzej Aleksiejczuk.

Dodał, że pracownicy skarżą mu się na problem z tworzeniem związków zawodowych. Chodzi o to, że pracodawcy nie wyrażają na to zgody. Zjawisko ma dotyczyć wielu zakładów. W efekcie podwładni rezygnują ze swojej konstytucyjnej wolności, by nie ryzykować utraty pracy.

- Jako związki zawodowe uważamy, że w prawie pracy i wszelkich kodeksach funkcjonujących w systemie prawnym należy stworzyć możliwość zabezpieczenia rzeczywistego zrzeszania się w związki zawodowe - postulował Aleksiejczuk.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna