Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieś na tym skorzysta

Barbara Kociakowska
Sławomir Fronc, sołtys Bociek (rewir II) przeznaczyłby pieniądze z funduszu na budowę chodników
Sławomir Fronc, sołtys Bociek (rewir II) przeznaczyłby pieniądze z funduszu na budowę chodników T. Modzelewska
Wystarczy zebrać podpisy 15 mieszkańców i będzie można otrzymać pieniądze na inwestycje we wsi. Jednak nie za dużo - bo średnio 10 tys. zł.

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Aby otrzymać fundusze na inwestycje we wsi trzeba będzie złożyć wniosek do wójta. Dokument powinien zostać uchwalony przez zebranie wiejskie z inicjatywy sołtysa, rady sołeckiej lub przynajmniej 15 pełnoletnich mieszkańców. Wnioski trzeba będzie składać do 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy (w budżecie muszą zostać zagwarantowane fundusze).

Ale sołtysi zgodnie twierdzą, że to jest już coś. Bo potrzeby wsi są ogromne, a za taką kwotę można zrobić konkretne rzeczy. Jakie?
- A chociażby kawałek chodnika - mówi Sławomir Fronc, sołtys II rewiru wsi Boćki. - A u nas trzeba zrobić wiele chodników.

Czekają na drogi i chodniki

Niby kwota niewielka, ale Sławomir Fronc uważa, że można negocjować z wójtem. Może on przecież jeszcze dołożyć trochę pieniędzy, nawet drugie tyle. A, jak zauważa, w Boćkach nie tylko chodniki są potrzebne. Do zrobienia jest bardzo dużo.
Również Ryszard Rutkowski, sołtys Karczmiska (gm. Czarna Białostocka) jest zwolennikiem funduszu sołeckiego.
- Zebrać podpisy, to żaden problem - mówi. - A można już coś konkretnego zrobić.
Jak zauważa, mieszkańcom Karczmiska obecnie najbardziej potrzebna jest droga łącząca ich wieś z Czarną Wsią Kościelną. I wcale nie mają zapędów na zrobienie asfaltu. Wystarczy porządna żwirówka. W "geodezji" droga ta zapisana jest jako dwunastometrowa żwirówka. W rzeczywistości jest to droga piaskowa, wąska i nierówna. Prace już się rozpoczęły, ale nie zostały skończone.
- Gdyby był fundusz sołecki, moglibyśmy go przeznaczyć właśnie na budowę drogi - podkreśla Ryszard Rutkowski.

Średnio po 10 tys. zł

Na co sołectwa będą mogły uzyskać fundusze? Na inwestycje służące poprawie warunków życia swoich mieszkańców (muszą być one zgodne z przyjętą strategią rozwoju gminy).

A od czego zależeć będzie wysokość kwoty? Od kondycji finansowej gminy oraz od liczby mieszkańców danego sołectwa. Według wyliczeń Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji powinien wynieść średnio 10 tys. zł na jedno sołectwo.

Państwo trochę zwróci

Gminy będą mogły odzyskać część pieniędzy przeznaczonych dla poszczególnych wsi dzięki dotacjom z budżetu państwa. Otrzymają zwrot od 10 do 30 proc. kwoty przeznaczonej na fundusz sołecki (w zależności od dochodów). Najwięcej trafi do tych gmin, w których kwota dochodów na jednego mieszkańca jest najniższa, a najmniej do najbogatszych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna