MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystarczy mniej niż 30 minut dziennie. Eksperci mówią, ile ruchu potrzebują emeryci, by uniknąć urazów. Ile powinien chodzić senior?

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Mniej niż pół godziny ruchu wystarczy, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia urazów w starszym wieku – podają naukowcy z Uniwersytetu w Sydney. Lekkie ćwiczenia, które trwają krócej niż niejeden program telewizyjny, mogą poprawić stan zdrowia i uchronić przed upadkiem, które są drugą główną przyczyną śmiertelnych obrażeń na świecie. Zobacz, ile dokładnie ruchu potrzebujesz, by cieszyć się zdrowiem po 65. roku życia.

Spis treści

Ile powinien chodzić senior? Eksperci podali zalecany czas aktywności fizycznej

Mniej niż pół godziny spaceru, pływania lub gry w tenisa każdego dnia może zmniejszyć ryzyko upadku i urazy w starszym wieku – wykazało badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney.

Uśmiechnięta dojrzała seniorów na spacerze
Emeryci powinni starać się być aktywni każdego dnia. Flashpop/Getty Images

Kobiety na emeryturze były nawet o jedną trzecią mniej narażone na upadek, jeśli wykonywały co najmniej dwie i pół godziny lekkich ćwiczeń tygodniowo – czytamy w badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Jama Network Open”. Odpowiada to zaledwie 22 minutom dziennie, choć warto zaznaczyć, że dodatkowy czas spędzony na ruchu przynosi większe korzyści.

– Co drugi polski senior powyżej 65 roku życia ulega przynajmniej raz w roku upadkowi, który dla 41 proc. osób z omawianej grupy związany jest z urazem o różnym stopniu nasilenia – podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w raporcie z 2018 r.

Upadki wśród polskich seniorów są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji. Eksperci pod kierownictwem Uniwersytetu w Sydney stwierdzili, że aktywność mająca na celu zwiększenie siły mięśni i poprawę równowagi może zmniejszyć to ryzyko.

– Upadki są drugą główną przyczyną śmiertelnych obrażeń na świecie – pisze Wing Kwok w „Jama Network Open”. – Uczestnictwo w aktywności fizycznej w czasie wolnym wiązało się z niższym ryzykiem upadków, ale nie stwierdzono takiego związku w przypadku osób, które uczestniczyły w mniej niż 150 minutach tygodniowo.

Jaka aktywność fizyczna dla seniorów? Wybór jest szeroki

Ruch to zdrowie – niby oczywista sprawa, jednak warto o niej przypominać. Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney zalecają m.in.:

– Uczestnictwo w aktywności fizycznej w czasie wolnym na zalecanym poziomie lub wyższym wiązało się z niższym prawdopodobieństwem upadków zarówno bez urazów, jak i z urazami. Szybki marsz oraz umiarkowana i umiarkowanie intensywna aktywność fizyczna w czasie wolnym wiązały się z niższymi szansami na upadki bez urazów – czytamy w opisanym badaniu, w którym wzięło udział 7139 kobiet z Australii w wieku od 65 do 73 lat.

Wykonywanie od 150 do 300 minut ćwiczeń tygodniowo zmniejsza ryzyko upadku o 26 proc., podczas gdy ponad 300 minut (pięć godzin) zmniejsza ryzyko o 34 proc. Szybki marsz wystarczył, aby obniżyć ryzyko o 17 proc. w porównaniu z brakiem jakichkolwiek ćwiczeń.

Do umiarkowanych ćwiczeń zaliczany jest m.in. towarzyski tenis lub pływanie. Aerobik, bieganie i jazda na rowerze należą do grupy aktywności energicznych.

National Health Service (NHS) twierdzi, że emeryci powinni starać się być aktywni każdego dnia. Może to obejmować prace domowe, spacery, zajęcia taneczne i koszenie trawnika, a dwa dni w tygodniu powinny obejmować ruch, który wzmacnia mięśnie.

Dlaczego osoby starsze powinny ćwiczyć? Korzyści zdrowotne wynikające z ćwiczeń

Regularna aktywność fizyczna to jedno z najważniejszych zaleceń zdrowotnych. Korzyści z ruchu dla zdrowia są ogromne, jednak wciąż wiele osób rusza się za mało.

Niektóre korzyści zdrowotne ruchu to:

  • zdrowe serce i płuca – wysiłek wzmacnia serce i płuca, przez co stają się silniejsze i bardziej wydajne, zmniejszając ryzyko chorób serca,
  • utrata masy ciała – ćwiczenia spalają kalorie i tłuszcz oraz zmniejszają przyrost masy ciała lub mogą pomóc w jej utracie,
  • zdrowy mózg – badania wykazały, że ćwiczenia zmniejszają ryzyko rozwoju demencji w starszym wieku oraz uwalniają hormony dobrego samopoczucia, które mogą obniżać ryzyko depresji,
  • mniejsze ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 – aktywność fizyczna poprawia zdolność organizmu do regulowania poziomu cukru we krwi,
  • mniejsze ryzyko zachorowania na raka – regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko zachorowania na wiele rodzajów raka,
  • zdrowe stawy – ćwiczenia mogą zmniejszyć ból stawów i obniżyć ryzyko zapalenia stawów.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wystarczy mniej niż 30 minut dziennie. Eksperci mówią, ile ruchu potrzebują emeryci, by uniknąć urazów. Ile powinien chodzić senior? - Strona Zdrowia

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna