Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za dobre zachowanie można dostać Oscara

(jsz)
Wioletta Racis (od lewej), Lucyna Poczobut oraz Teresa Markiewicz, wysyłając wspólny projekt na konkurs, chciały podzielić się pomysłami
Wioletta Racis (od lewej), Lucyna Poczobut oraz Teresa Markiewicz, wysyłając wspólny projekt na konkurs, chciały podzielić się pomysłami J. Szypulska
Suwałki. Grant w wysokości 5 tys. zł na realizację programu zwalczającego agresję i przemoc wśród młodzieży dostanie Gimnazjum nr 2 w Suwałkach.

- To dla nas duża niespodzianka i zarazem powód do radości - nie kryje Lucyna Poczobut, wicedyrektor szkoły i współautorka projektu. - Nagroda z pewnością bardzo się nam przyda.

Trzeba zająć czas

Program "Bądź człowiekiem, człowieku" wziął udział w konkursie zorganizowanym w ramach akcji "Szkoła bez przemocy". Cel przedsięwzięcia to walka z agresją wśród młodzieży. Do konkursu przystąpiło 900 placówek z całego kraju. Projekt Gimnazjum nr 2 znalazł się w gronie 81 laureatów. Pojawiły się też tam 4 inne szkoły z naszego województwa - z Białegostoku, Wasilkowa i Czartajewa.

- Cieszymy się, że nasze pomysły się spodobały - mówi Lucyna Poczobut.
A razem ze szkolną pedagog Teresą Markiewicz oraz psycholog Wiolettą Racis mają ich mnóstwo.

- Pomyślałyśmy, że może warto się nimi pochwalić, skoro niektóre się już sprawdziły - tłumaczy pani pedagog.

Projekt, który wspólnie stworzyły, składa się z licznych zajęć pozalekcyjnych dla uczniów. - Bo w wychowaniu bardzo ważne jest właściwe zagospodarowanie wolnego czasu - uważa Teresa Markiewicz. - Przy czym, nie można młodym ludziom niczego z góry narzucać. Trzeba brać pod uwagę ich zdanie i pomysły. Tak, by czuli się twórcami wszystkich przedsięwzięć.

Decydują uczniowie

Dowodem na słuszność tej tezy jest choćby Szkolny Dzień Przeciw Przemocy, który panie zorganizowały na próbę w ubiegłym roku. Wszystkie klasy przygotowały prezentacje dotyczące walki z agresją. Ich forma była dowolna.

- Mogła to być piosenka, skecz czy plakat z komentarzem, wybór należał do uczniów - wylicza wicedyrektor. - A zwycięzcy otrzymali nagrody. No i "chwyciło". Pomysł bardzo się uczniom spodobał. Będziemy go realizować każdego roku.
Pieniądze z nagrody znacznie to ułatwią. Podobnie jak inny punkt projektu, czyli konkurs "Oscar uprzejmości". Nazwę wymyślili sami uczniowie. Oni też zdecydują w plebiscycie, który z ich kolegów zwycięży. Nominować można osoby wyróżniające się nienagannym zachowaniem oraz życzliwością i pomocą wobec innych. Przy czym nie muszą to być koniecznie uczniowie z dobrymi ocenami.

- Może to być także ktoś, kto się zmienił na korzyść i klasa chce go w ten sposób docenić - mówi Lucyna Poczobut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna