Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zboża ozime są w dobrej kondycji, rzepak przezimował trochę gorzej

(koci)
Tegoroczna zima była łaskawa dla zbóż
Tegoroczna zima była łaskawa dla zbóż Archiwum
W województwie podlaskim siewy zbóż jarych są już na ukończeniu. Stan zbóż ozimin jest dobry. Niestety, rzepak przezimował trochę gorzej, rolnicy musieli odorać 5 proc. zasiewów.

W tym roku nie mieliśmy zimą dużych mrozów, ale brakowało także okrywy śnieżnej. Dlatego nie można było mieć pewności co do tego, jak przezimują zboża i rzepak. Okazało się jednak, że wtym roku zboża ozime w województwie podlaskim przezimowały dobrze. Wymarznięcia, wymoknięcia czy wysmalanie – zjawiska te miały jedynie charakter lokalny. Rolnicy musieli odorać mniej niż procent dokonanych jesienią zasiewów.
Jak teraz pomóc zbożom

Krzysztof Zawojski z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie zauważa, że nawet te plantacje, które wyglądały trochę słabiej, poprawiły się po zasileniu dawką azotu. Doradca z PODR podkreśla, że w tym roku nie wystąpiły takie choroby zbóż jak pleśń śniegowa czy wyprzenie. Jednocześnie zwraca uwagę na fakt, że zboża ozime są już w fazie początku strzelania w źdźbło i trzeba je zasilić dawką azotu. Można także już myśleć o ochronie przed chorobami grzybowymi – chorobą podstawy źdźbła oraz mączniakiem prawdziwym. Plantacje zbóż ozimych trzeba także zacząć chronić przed chwastami.

Czytaj też: Dzikie zwierzęta i ptaki niszczą uprawy. Nie zawsze jest komu płacić za straty

Teraz rośliny mają dobre warunki do wzrostu, choć na glebach lżejszych już przydałoby się trochę deszczu.

Rzepak nie wymarzł, alewymókł

Gorzej niż zboża ozime przezimował rzepak. W woj. podlaskim plantacje rzepaku otrzymały ocenę 3,1 w skali pięciostopniowej (5 najlepiej, 1 najgorzej). Jak podkreśla Krzysztof Kulik z PODR w Szepietowie rzepakowi bardziej niż niskie temperatury zaszkodziła mokra jesień i takie same przedwiośnie. Mokra jesień opóźniła siew rzepaku, jego wschody były nierówne, nastąpiło wymakanie – zwłaszcza na glebach cięższych oraz tam gdzie był nierówny teren. Według szacunków Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie w tym roku rolnicy musieli odorać około 5 proc. powierzchni zasianego jesienią rzepaku. Szacunkowa powierzchnia upraw rzepaku w woj. podlaskim to 12250 ha. Krzysztof Kulik uważa, że 5 proc. to nie jest dużo. W woj. podlaskim najgorzej plantacje rzepaku przezimowały w powiatach: zambrowskim, monieckim o hajnowskim. Natomiast najlepsza sytuacja była w powiatach: siemiatyckim i suwalskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna