Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmieniły się przepisy

pw
W tym roku ojcowie, którzy adoptowali dziecko, mają większą możliwość, aby skorzystać z urlopu tacierzyńskiego
W tym roku ojcowie, którzy adoptowali dziecko, mają większą możliwość, aby skorzystać z urlopu tacierzyńskiego
Wolne w Święto Trzech Króli czy możliwość wzięcia urlopu tacierzyńskiego przez ojców adoptujących dziecko. To nowe regulacje obowiązujące od 1 stycznia 2011 roku.

Od 1 stycznia ubezpieczony ojciec, który wychowuje adoptowane dziecko, ma prawo do tygodniowego urlopu ojcowskiego. Od 1 stycznia 2012 r. będą to natomiast dwa tygodnie.

Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, urlop ojcowski tata może wziąć w ciągu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu orzekającego przysposobienie. Nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko siedmiu lat. W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, urlop można wykorzystać w czasie nie dłuższym niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Co istotne, do tej pory każdy pracujący ojciec miał prawo do urlopu tacierzyńskiego, ale pod jednym warunkiem. Musiał z niego skorzystać do chwili, gdy pociecha skończy rok. Dla osób, które adoptowały dziecko, często był to wymóg, którego nie można było spełnić.

Warto przypomnieć, że urlop ojcowski przysługuje:

pracownikom,

członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,

osobom wykonującym pracę nakładczą,

wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia (albo innej umowy o świadczenie usług),

prowadzącym pozarolniczą działalność oraz osobom z nimi współpracującym,

osobom wykonującym odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,

odbywającym służbę zastępczą,

duchownym.

Kolejna wprowadzona w tym roku zmiana w prawie pracy dotyczy przywrócenia Święta Trzech Króli, które wypada 6 stycznia, jako dnia wolnego od pracy. Skutkuje to jednak tym, iż nie będziemy mieli możliwości odebrania dnia wolnego, gdy jakieś święto wypadnie w sobotę. Przepisy te budzą wiele kontrowersji, szczególnie wśród organizacji zrzeszających pracodawców.

- Po pierwsze, pojawia się szereg problemów z rozliczaniem czasu pracy - komentuje Piotr Rogowiecki, ekspert Pracodawców RP. - Druga sprawa to straty dla gospodarki. Każdy wolny dzień od pracy to strata 0,4 procent PKB. Im mniejsza firma, tym większe problemy może mieć w funkcjonowaniu. Polacy lubią długie weekendy, a to kolejna okazja do nich. Jest obawa, że przerwę świąteczno-noworoczną dużo osób będzie chciało wydłużyć do 6 stycznia.

Jak wyjaśniają Pracodawcy RP, inne zmiany w 2011 r. to strata dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i lekkim, którzy mają już prawo do emerytury. W tym roku zredukowana zostanie także część refundacji składek osobom niepełnosprawnym - jednoosobowym przedsiębiorcom. Już od lipca zostanie sukcesywnie zmniejszane dofinansowanie do wynagrodzenia wszystkich pracowników niepełnosprawnych ze stopniem lekkim i umiarkowanym.

Obywatele Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy mogą od 1 stycznia (pod warunkiem posiadania oświadczenia pracodawcy, zarejestrowanego w Powiatowym Urzędzie Pracy, o zamiarze powierzenia pracy) wykonywać pracę bez zezwoleń na pracę lub w ramach zezwoleń wydawanych w uproszczonym trybie.
Za tydzień napiszemy o nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia oraz wyższych zasiłkach chorobowych dla pracowników po 50. roku życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna