Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnienie nie takie straszne

Opr. (hap), Dziennik Wschodni
(Fot. Rys. Tomasz Wilczkiewicz)
Firmy zmuszone do redukcji personelu, często nie są świadome, że mogą skorzystać z usługi outplacementu, czyli tzw. przyjaznych zwolnień. Dzięki takim programom zwalniany pracownik ma szanse podnieść swoje kwalifikacje i zdobyć nową pracę.
Natomiast pracodawca nie traci, a zyskuje dobry wizerunek w oczach opinii publicznej. Nie musi tracić również budżet firmy, gdyż na programy outplacementowe można zdobyć dofinansowanie z funduszy UE.

Prawie co trzeci Polak boi się, że w najbliższej przyszłości straci pracę - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Dodatkowo 55 proc. uważa że w ich regionie praca jest trudno dostępna, a 15 proc. z nich jest zdania, że nie ma możliwości żadnego zatrudnienia.

Lepszy program niż... strajki
- Utrzymanie pozytywnego wizerunku na rynku pracy w dobie tak negatywnych nastrojów, staje się dla pracodawców kluczowym elementem przetrwania. Nie licząc się z opinią zwalnianych oraz zatrudnionych pracowników, mogą doprowadzić do strajków, wstrzymywania produkcji, pozwów sądowych i wielkich odszkodowań.

Dlatego przedsiębiorstwa, które przeprowadzają zwolnienia, szczególnie masowe, powinny wziąć pod uwagę realizację programu tzw. przyjaznych lub monitorowanych zwolnień - uważa Maurice Delbar, Prezes Start People, Agencji Pracy i Doradztwa Personalnego.

Po pierwsze - ciągłość zatrudnienia
Outplacement zaliczany jest do usług z obszaru pośrednictwa pracy. Jego głównym celem jest zapewnienie ciągłości zatrudnienia zwalnianym pracownikom. Jednak ideą outplacementu jest wsparcie pracowników w poszukiwaniu nowego miejsca pracy, a nie jego znalezienie za pracownika. Dlatego też, duży nacisk kładzie się na doradztwo zawodowe i pomoc w ponownym określeniu kierunków rozwoju kariery oraz celów zawodowych.

Konsultant Cię zmotywuje

- Program pomaga zwalnianym pracownikom podnieść dotychczasowe kwalifikacje oraz nabyć umiejętności niezbędne przy procesach rekrutacyjnych, takie jak np. przygotowywanie dokumentów osobowych, rozmowa z przyszłym pracodawcą jak również techniki autoprezentacji.

Dodatkowo powoływane są tzw. punkty konsultacyjne, gdzie każdy uczestnik programu może porozmawiać z konsultantem o problemach zawodowych lub osobistych związanych z utratą pracy. Jest to skuteczna metoda wsparcia psychologicznego oraz pobudzenia motywacji i postawy zorientowanej na działanie - wyjaśnia Delbar.


Powiedzą o pracodawcy: ludzki szef...

Zaletą programu jest jego pozytywny wpływ na pracowników, którzy pozostali w firmie. Świadomość zaangażowania się pracodawcy i wsparcie w znalezieniu nowej pracy, przekłada się na zrozumienie sytuacji przez pozostałych pracowników.

Dzięki temu atmosfera w przedsiębiorstwie nie ulega pogorszeniu, co umożliwia sprawne i efektywne funkcjonowanie firmy. Dodatkowo pracodawca ma możliwość podtrzymania pozytywnego wizerunku wobec otoczenia biznesowego.



Program nie musi być finansowany wyłącznie przez pracodawcę, może on bowiem uzyskać wsparcie ze strony jednostek administracji publicznej. Innym istotnym źródłem finansowania są fundusze unijne, a dokładnie środki Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL).

"Podziałanie 8.1.2 "Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie" przewiduje pomoc finansową dla przedsiębiorców przechodzących procesy adaptacyjne i modernizacyjne właśnie w formie programów outplacementowych, łącznie ze szkoleniami i doradztwem zawodowym. Realizowane jest w formie konkursu.


Dane wykorzystane w materiale pochodzą z raportu CBOS "Nastroje społeczne w maju" oraz z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności GUS.

Źródło: Zwalniają Cię? Możesz na tym zyskać - www.dziennikwschodni.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna