Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa drogi S19. Odcinek Czarna Białostocka-Białystok Północ. GDDKIA podpisała umowę z Unibepem

OPRAC.: wal
W ramach inwestycji na odcinku Czarna Białostocka- Białystok Północ zostanie rozbudowana obwodnica Wasilkowa do parametrów drogi ekspresowej w obu kierunkach
W ramach inwestycji na odcinku Czarna Białostocka- Białystok Północ zostanie rozbudowana obwodnica Wasilkowa do parametrów drogi ekspresowej w obu kierunkach Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
347, 79 mln zł. Za tą kwotę firma Unibep ma zaprojektować, a następnie wybudować i oddać do użytku dwujezdniową drogę ekspresową o długości 13 km. To fragment od Czarnej Białostockiej do węzła Białystok Północ (dawniej Sochonie). Na tym odcinku „eska” poprowadzona będzie w przybliżeniu śladem istniejącej DK19. Na istniejącej obwodnicy Wasilkowa dobudowana zostanie druga jezdnia (po stronie południowej), a dotychczasowa zostanie przystosowana do parametrów drogi ekspresowej i dodatkowo będzie na niej wymieniona warstwa ścieralna.

Spis treści

W poniedziałek 19 lutego umowę na wybudowanie odcinka S19 Czarna Białostocka-Białystok Północ, który będzie zarazem północno-wschodnią obwodnica Białegostoku, podpisali przedstawiciele białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych
i Autostrad oraz wykonawcy.

Tą są ważne i radosne momenty w dziejach miasta

- podkreślił obecny podczas podpisania umowy wojewoda podlaski Jacek Brzozowski nawiązując do przypadającej 19 lutego 105. rocznicy odzyskania przez Białystok niepodległości. - Jakość i bezpieczeństwo, budowa tej infrastruktury drogowej nie ma ceny i uważam, że trzeba podejmować wszystkie możliwe działania, żeby jakość tych usług była na jak najwyższym poziomie.

39 miesięcy na projektuj i buduj

Unibep na zaprojektowanie i zbudowanie odcinka S19 Czarna Białostocka-Białystok Północ będzie miał 39 miesięcy od podpisania umowy.

- Wchodzimy tak naprawdę z pracami projektowymi - powiedział Norbert Wyrwich, p.o. dyrektora białostockiego oddziału GDDKiA.

Na tym odcinku ekspresowa S19 zostanie wykonana, jako droga o dwóch jezdniach, każda po dwa pasy ruchu z pasem awaryjnym. Poprowadzona będzie w przybliżeniu śladem istniejącej DK19. Rodzaj nawierzchni, z asfaltu czy z cementu, wybierze wykonawca, z wyjątkiem istniejącej obwodnicy Wasilkowa, gdzie obecna jezdnia będzie miała nawierzchnię bitumiczną. Konstrukcja drogi zostanie wykonana zgodnie z wymogami kategorii ruchu KR6 i nośności nawierzchni do 11,5 t/oś.

Dobudowa drugiej jezdni do obwodnicy Wasilkowa

Na istniejącej obwodnicy Wasilkowa dobudowana zostanie druga jezdnia (po stronie południowej), a dotychczasowa zostanie przystosowana do parametrów drogi ekspresowej i dodatkowo będzie na niej wymieniona warstwa ścieralna.

Na całym odcinku przewidziano 18 obiektów inżynierskich, z tego 14 zostanie wybudowanych od nowa lub w przypadku istniejących - rozbudowana o pomost dla drugiej jezdni.

Firma Unibep wybuduje też kolejny odcinek S19 od węzła Białystok Północ- do węzła Dobrzyniewo Duże. Kontrakt czeka na podpisanie. Przypomnijmy też, że w lutym Unibep ma otrzymać zezwolenie ZRID na odcinek Krynice-Dobrzyniewo-Białystok Zachód. To oznacza, że w końcu zostanie wbita pierwsza łopata pod ekspresową obwodnicę Białegostoku.

w Podlaskiem ma mieć łącznie 177 km. Zaczyna się od granicy z Białorusią w Kuźnicy i dalej ma biec w rejonie Białegostoku, a potem na południe w stronę Lublina. Budowa tej drogi jest podzielona na 15 odcinków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budowa drogi S19. Odcinek Czarna Białostocka-Białystok Północ. GDDKIA podpisała umowę z Unibepem - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna