MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czerpiesz wiedzę na temat diety z TikToka? Możesz sobie zaszkodzić. Zaburzenia odżywiania i niska samoocena to tylko część problemów

Monika Góralska
Monika Góralska
Twórcy filmików na TikToku opierają się na przekonaniu, że zdrowe odżywianie polega na utrzymywaniu określonej masy ciała. Nie uwzględnia się jednak stylu życia czy różnic w budowie i wzroście poszczególnych osób.
Twórcy filmików na TikToku opierają się na przekonaniu, że zdrowe odżywianie polega na utrzymywaniu określonej masy ciała. Nie uwzględnia się jednak stylu życia czy różnic w budowie i wzroście poszczególnych osób. lightfieldstudios/123rf.com
TikTok to nieskończone źródło filmików na temat diety i wagi. Niestety, kreują one nieprawidłowe nawyki żywieniowe u nastolatków i młodych dorosłych, a konsekwencją są zaburzenia odżywiania i negatywny obraz własnego ciała. Takie są wnioski z analizy stu najpopularniejszych nagrań dotyczących odżywiania i masy ciała. Eksperci ostrzegają, że trendy z TikToka nie tylko nie pomagają, ale wręcz szkodzą młodym ludziom w osiąganiu zdrowia. Mogą przy tym prowadzić do rozwoju anoreksji, bulimii i ortoreksji.

Spis treści

Filmiki na TikToku kreują niezdrowy obraz prawidłowej diety i masy ciała

Czy waga może być najważniejszą miarą zdrowia człowieka? Na pewno nie, jednak sugeruje to wielu influencerów, których oglądają miliardy użytkowników TikToka i innych mediów społecznościowych. To wnioski z nowego badania Uniwersytetu Vermont, które opisano na łamach „PLOS One”.

Sprawdź: To zaburzenie jest często brane za objaw zdrowia. Zobacz objawy ortoreksji

Publikowane na TikToku filmiki na temat „zdrowego odżywiania” najczęściej pokazują, że jedzenie ma być środkiem do osiągnięcia określonej wagi. Takie ujęcie zdrowia w mediach społecznościowych kreuje jednak niewłaściwe nawyki żywieniowe, wpływa na rozwój zaburzeń odżywiania oraz negatywne postrzeganie własnego ciała.

– Każdego dnia miliony nastolatków i młodych dorosłych są karmione treściami z TikToka, które kreują bardzo nierealistyczny i niedokładny obraz diety, odżywiania i zdrowia. Utknięcie w odchudzaniu z TikToka może być naprawdę problematyczne, szczególnie dla głównych użytkowników platformy, którymi są młodzi ludzie – podkreśla Lizzy Pope, starszy pracownik naukowy, profesor nadzwyczajny i dyrektor programu dydaktycznego w zakresie dietetyki Uniwersytetu Vermont.

Trendy żywieniowe z TikToka przyczyniają się do zaburzeń odżywiania u nastolatków

Do analizy badacze wybrali 10 najpopularniejszych hashtagów na Tiktoku dotyczących odżywiania, wagi i diety, takich jak #thinspiration, #fitspiration, #cheatmeal, #weightloss. Następnie z każdego z nich przeanalizowali 100 najczęściej oglądanych filmów. Na początku badania w 2020 roku filmy pod każdym z obserwowanych hashtagów miały przeszło po miliard wyświetleń. Jednak z czasem popularność niektórych z nich znacznie wzrosła wraz z powiększaniem się bazy użytkowników platformy.

Czytaj też: „Moje zdrowie, moje prawo”. Zadbaj o te 3 aspekty zdrowia, a będziesz szczęśliwy

Po przeanalizowaniu treści filmików badacze odkryli, że większość z nich została stworzona przez nastolatki lub młodych dorosłych, a treści dotyczyły 3 kluczowych zagadnień:

  • gloryfikacji utraty wagi,
  • ukazywania żywności jako środka do osiągnięcia zdrowia w postaci szczupłej sylwetki,
  • braku opinii ekspertów dostarczających konkretne informacje żywieniowe.

– Nieustannie byliśmy zaskoczeni, jak rozpowszechniony na TikToku był temat masy ciała. Fakt, że miliardy ludzi oglądały treści o wadze w Internecie wiele mówi o roli, jaką kultura żywieniowa odgrywa w naszym społeczeństwie – powiedziała współautorka Marisa Minadeo, która prowadziła badania w ramach pracy licencjackiej na Uniwersytecie Vermont.

Zobacz także: Chcesz poczuć się szczęśliwszy? Odłącz się na tydzień od Facebooka i TikToka! Media społecznościowe mogą być przyczyną depresji i lęków

Naukowcy stwierdzili, że media społecznościowe takie jak TikTok utrwalają w młodych ludziach przekonanie, że istnieje jedna określona i pożądana masa ciała dla wszystkich ludzi. Treści związane z odżywianiem na TikToku odnoszą się w dużej mierze właśnie do osiagania prawidłowej masy ciała, bez uwzględniania różnic w jego budowie czy wzroście poszczególnych osób.

Choć twórcy filmików zwracają uwagę na to, że waga jest istotnym wskaźnikiem stanu zdrowia i ogólnej samooceny, często pomija się czynniki związane ze stylem życia, które odgrywają rolę w utrzymywaniu prawidłowej diety i dobrego samopoczucia.

Takie postrzeganie diety i zdrowia kreowane przez media społecznościowe może pogłębiać niezadowolenie z ciała[/b] u nastolatków i młodych dorosłych, którzy są głównymi użytkownikami TikToka. Niestety, przyczynia się do rozwoju zaburzeń odżywiania w postaci [b]anoreksji, bulimii czy ortoreksji. Orthorexia nervosa, która jest nowym rodzajem zaburzenia, charakteryzuje się obsesją na punkcie zdrowego odżywiania i jego wpływu na stan zdrowia fizycznego.

– Musimy pomóc młodym ludziom rozwinąć umiejętności krytycznego myślenia i prawidłowej oceny własnego wizerunku ciała poza mediami społecznościowymi. Ale to, czego naprawdę potrzebujemy, to radykalne przemyślenie tego, w jaki sposób odnosimy się do naszych ciał, żywności i zdrowia. Dotyczy to zmiany otaczających nas systemów, aby ludzie mogli żyć produktywnie, szczęśliwie i zdrowo – podsumowała główna autorka badania prof. Lizzy Pope.

Źródła:

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czerpiesz wiedzę na temat diety z TikToka? Możesz sobie zaszkodzić. Zaburzenia odżywiania i niska samoocena to tylko część problemów - Strona Zdrowia

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna