Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dwa szpitale w powiecie sokólskim są na minusie. Będą wdrażać plany naprawcze, aby poprawić sytuację

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Programy naprawcze dla szpitali w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej przegłosowali na ostatniej sesji radni powiatu sokólskiego
Programy naprawcze dla szpitali w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej przegłosowali na ostatniej sesji radni powiatu sokólskiego m. tochwin
Programy naprawcze dla szpitali w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej przegłosowali na ostatniej sesji radni powiatu sokólskiego. Obie placówki zakończyły ubiegły rok stratą. SP ZOZ w Dąbrowie Białostockiej za rok 2022 zanotował stratę netto w wysokości 157,3 tys. zł. W dużo gorszej sytuacji jest sokólski szpital, który za 2022 rok wygenerował stratę w wysokości 8 mln zł.

SP ZOZ w Dąbrowie Białostockiej za rok 2022 zanotował stratę netto w wysokości 157,3 tys. zł. Na tę sytuację wpływ ma wysokość kontraktu z NFZ.

- Mamy wykonane świadczenia ponadlimitowe na ponad 800 tys. zł i gdyby NFZ za nie zapłacił, wynik finansowy byłby dodatni i nie musielibyśmy opracowywać planów naprawczych. Na sytuację finansową wpływa również limitowanie świadczeń zdrowotnych, wysoki udział kosztów osobowych w kosztach funkcjonowania zakładu, brak kadry lekarskiej, co powoduje wzrost kosztów, a na przychody nie mamy niestety wpływu - wyjaśniała Wiesława Hołownia, główna księgowa dąbrowskiego SPZOZ.

W dużo gorszej sytuacji jest sokólski szpital, który za 2022 rok wygenerował stratę w wysokości 8 mln zł. Ma to być efekt nie tylko zbyt niskich kontraktów z NFZ, ale też wysokich kosztów ogólnych.

- Koszty dotyczące wynagrodzeń w budżecie szpitala sięgają prawie 80 proc. ogólnych kosztów, a fala roszczeń ze strony różnych grup zawodowych rośnie lawinowo. Sposób wzrostu ryczałtu nie jest w stanie zrekompensować natomiast postępującego wzrostu samych cen towarów i usług. Dodatkowym kosztem ponoszonym przez szpital, nierefundowanym od wyżej wymienionych wypłat, są odprawy emerytalno-rentowe oraz nagrody jubileuszowe. Kadra naszego szpitala jest w wieku powyżej 50+ i same nagrody jubileuszowe w ubiegłym roku wyniosły ponad milion zł. Dodatkowym kosztem są też kredyty, które zaciągnięto na bieżące funkcjonowanie, gdzie odsetki od nich już w tym roku sięgają ponad milion zł - mówiła Anna Marta Aniśkiewicz, dyrektor sokólskiego SPZOZ.

Placówka zamierza poprawić swoją sytuację finansową poprzez rozszerzenie wachlarza oferowanych świadczeń czy też zwiększenia przeprowadzonych zabiegów operacyjnych z zakresu ortopedii, chirurgii i ginekologii.

- Robimy wszystko co w naszej mocy, aby szpitale mogły normalnie funkcjonować. Wszyscy wiemy, że szpitalnictwo nie jest w dobrej kondycji. Nie jesteśmy w stanie wpłynąć na pewne elementy, które się składają na trudną sytuację finansową. Przede wszystkim kwestia finansowania służby zdrowia to trudna sytuacja dla każdej z placówek powiatowych, a te które miały szczęście i pozaryczałtowo podpisały na wysokim poziomie kontrakty, to ich wyniki finansowe były dość pozytywne - mówił starosta sokólski Piotr Rećko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna