Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GDDKIA zapowiada, że odda w połowie sierpnia odcinek S61 Ełk Południe-Kalinowo. Droga jest gotowa, ale wykonawca musi nanieść poprawki

(pap)
Pierwotnie drogowcy nie wykluczali, że 23-kilometrowy fragment od Ełku Południe do Kalinowa uda się otworzyć w lipcu. Odcinek jest gotowy. Jednak wykonawca musi poprawić niektóre elementy. Teraz olsztyński oddział GDDKIA zapowiedział, że oddanie ma nastąpić w połowie sierpnia.
Pierwotnie drogowcy nie wykluczali, że 23-kilometrowy fragment od Ełku Południe do Kalinowa uda się otworzyć w lipcu. Odcinek jest gotowy. Jednak wykonawca musi poprawić niektóre elementy. Teraz olsztyński oddział GDDKIA zapowiedział, że oddanie ma nastąpić w połowie sierpnia. GDDKIA/Stron kontraktu
W połowie sierpnia drogowcy mają udostępnić do ruchu ostatni z trzech fragmentów Via Baltica w woj. warmińsko-mazurskim. To odcinek od węzła Ełk Południe do miejscowości Wysokie (węzeł Kalinowo) o długości około 23 km. Oddanie do ruchu uzależnione jest od zakończenia prac poprawkowych.

Spis treści

Rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie Karol Głębocki poinformował PAP, że odcinek Ełk Południe - Wysokie jest jednym z trzech odcinków drogi ekspresowej S61 realizowanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego (pod koniec 2021 roku oddano do użytku odcinek Wysokie - Raczki, a we wrześniu ubiegłego roku zakończyła się budowę odcinka S61 Szczuczyn - Ełk Południe).

"Aktualnie trwają odbiory techniczne tego odcinka, prowadzone przez inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Olsztynie w celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie" - poinformował Głębocki.

Tak wygląda gotowy odcinek S16 Ełk Południe-Kalinowo (Wysokie). Zobacz galerię.

Usuwanie wad i usterek na S61

Głębocki dodał, że równolegle wykonawca prowadzi prace związane z naprawą wad i usterek stwierdzonych podczas czynności odbiorowych.

"Na kilku dojazdach do obiektów mostowych w ciągu S61 oraz na łącznicy na węźle Ełk Wschód ujawniliśmy brak sczepności warstw bitumicznych. W niektórych z tych miejsc wykazaliśmy też niedostateczną grubość warstw bitumicznych nawierzchni. Mając na uwadze zapewnienie wysokiej jakości oddawanej do użytku trasy zdecydowaliśmy o udostępnieniu drogi do ruchu po zakończeniu niezbędnych prac poprawkowych. Szacujemy, że udostępnienie drogi do ruchu będzie możliwe w połowie sierpnia" - poinformował rzecznik prasowy olsztyńskiej GDDKiA.

Ruch nadal przez Ełk. Do czasu usunięcia usterek na wybudowanym odcinku S61

Do czasu zakończenia prac poprawkowych ruch między odcinkami Szczuczyn - Ełk Południe i Wysokie - Raczki (od węzła Ełk Południe do węzła Kalinowo) będzie odbywał się, tak jak dotychczas, przez Ełk. Trasa przejazdu prowadzi drogami krajowymi nr 65 i 16. W Ełku są to ulice Grajewska, Przemysłowa i Suwalska.

Wykonawcą blisko 23-kilometrowego fragmentu trasy od węzła Ełk Południe do miejscowości Wysokie, o wartości 685,9 mln zł, jest konsorcjum firm Trakcja PRKiI Warszawa (lider), Mostostal Warszawa oraz Przedsiębiorstwo Eksploatacji Ulic i Mostów Białystok. (pap)

Czytaj też:Rząd postanowił o budowie drogi ekspresowej S8 Białystok-Augustów-Raczki. Walczyli o nią parlamentarzyści i samorządowcy z woj. podlaskiego

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna